Artykuł sponsorowany Jakie są symptomy i znaki ostrzegawcze depresji?

Jakie są symptomy i znaki ostrzegawcze depresji?

Odczuwanie od czasu do czasu smutku jest zupełnie normalne. Kiedy jednak takie emocje jak beznadziejność i rozpacz przychodzą i nie chcą odejść, możesz cierpieć na depresję. Nie ogranicza się tylko do smutku w odpowiedzi na zmagania życiowe i niepowodzenia. Depresja zmienia sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania w codziennych czynnościach. Może zakłócać zdolność do nauki, pracy, jedzenia i spania.

Jakie są objawy depresji?

Jak wskazują specjaliści z Rehab Centrum Psychoterapii Robert Banasiewicz, objawy depresji różnią się w zależności od osoby. Jednak występują pewne typowe symptomy. Warto pamiętać, że mogą pojawiać się też u normalnych osób. Jeśli jednak masz więcej objawów, są bardziej intensywne i trwają dłużej, prawdopodobnie cierpisz na depresję.

Jednym z podstawowych objawów jest uczucie bezradności i beznadziei. Czujesz się przygnębiony. Sądzisz, że nic się nie zmieni i nic nie możesz zrobić, aby zmienić swoją sytuację. Przestajesz się interesować codziennymi czynnościami. Nie obchodzi Cię już dawne hobby i rozrywki. Nie angażujesz się w życie towarzyskie. Straciłeś zdolność odczuwania radości i przyjemności.

Znaczna utrata masy ciała lub przyrost dodatkowych kilogramów również jest częstym objawem depresji.  Depresja może się przyczyniać do bezsenności i budzenia się we wczesnych godzinach porannych?

Jakie jeszcze objawy depresji można często zauważyć?

Osoby cierpiące na depresję często się złoszczą i są drażliwe. Mogą być pobudzone, niespokojne i gwałtowne. Poziom tolerancji jest niski. Wszystko i wszyscy ich drażnią. Profesjonalni psychoterapeuci zauważają, że pacjenci cierpią na brak energii. Ciągle odczuwają zmęczenie. Są ospałe i fizycznie wyczerpane. Czują się ociężale i nawet drobne zadania są wyczerpujące lub zajmują więcej czasu niż normalnie.

Do pozostałych objawów, wskazujących na depresję, możemy również zaliczyć:

●  Wstręt do siebie-silne poczucie bezwartościowości lub winy. Pacjenci surowo się krytykują za błędy.

●  Lekkomyślne zachowanie-osoby cierpiące na depresję angażują się w działania eskapistyczne, takie jak nadużywanie substancji, kompulsywny hazard, lekkomyślna jazda lub niebezpieczne sporty.

●  Problemy z koncentracją, podejmowaniem decyzji lub zapamiętywaniem.

●  Bóle niewiadomego pochodzenia-nasilone bóle głowy, pleców, mięśni i brzucha.

Nieleczona, głęboka depresja jest jedną z głównych przyczyn samobójstwa. Wielka rozpacz i beznadzieja, które towarzyszą depresji, mogą skłonić do myślenia, że depresja jest jedynym sposobem na uniknięcie bólu. Jeśli widzisz, że bliska osoba cierpi na depresję, skontaktuj się ze specjalistą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas