Materiał Partnera Jakie są symptomy i znaki ostrzegawcze depresji?

Jakie są symptomy i znaki ostrzegawcze depresji?

Odczuwanie od czasu do czasu smutku jest zupełnie normalne. Kiedy jednak takie emocje jak beznadziejność i rozpacz przychodzą i nie chcą odejść, możesz cierpieć na depresję. Nie ogranicza się tylko do smutku w odpowiedzi na zmagania życiowe i niepowodzenia. Depresja zmienia sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania w codziennych czynnościach. Może zakłócać zdolność do nauki, pracy, jedzenia i spania.

Jakie są objawy depresji?

Jak wskazują specjaliści z Rehab Centrum Psychoterapii Robert Banasiewicz, objawy depresji różnią się w zależności od osoby. Jednak występują pewne typowe symptomy. Warto pamiętać, że mogą pojawiać się też u normalnych osób. Jeśli jednak masz więcej objawów, są bardziej intensywne i trwają dłużej, prawdopodobnie cierpisz na depresję.

Jednym z podstawowych objawów jest uczucie bezradności i beznadziei. Czujesz się przygnębiony. Sądzisz, że nic się nie zmieni i nic nie możesz zrobić, aby zmienić swoją sytuację. Przestajesz się interesować codziennymi czynnościami. Nie obchodzi Cię już dawne hobby i rozrywki. Nie angażujesz się w życie towarzyskie. Straciłeś zdolność odczuwania radości i przyjemności.

Znaczna utrata masy ciała lub przyrost dodatkowych kilogramów również jest częstym objawem depresji.  Depresja może się przyczyniać do bezsenności i budzenia się we wczesnych godzinach porannych?

Jakie jeszcze objawy depresji można często zauważyć?

Osoby cierpiące na depresję często się złoszczą i są drażliwe. Mogą być pobudzone, niespokojne i gwałtowne. Poziom tolerancji jest niski. Wszystko i wszyscy ich drażnią. Profesjonalni psychoterapeuci zauważają, że pacjenci cierpią na brak energii. Ciągle odczuwają zmęczenie. Są ospałe i fizycznie wyczerpane. Czują się ociężale i nawet drobne zadania są wyczerpujące lub zajmują więcej czasu niż normalnie.

Do pozostałych objawów, wskazujących na depresję, możemy również zaliczyć:

●  Wstręt do siebie-silne poczucie bezwartościowości lub winy. Pacjenci surowo się krytykują za błędy.

●  Lekkomyślne zachowanie-osoby cierpiące na depresję angażują się w działania eskapistyczne, takie jak nadużywanie substancji, kompulsywny hazard, lekkomyślna jazda lub niebezpieczne sporty.

●  Problemy z koncentracją, podejmowaniem decyzji lub zapamiętywaniem.

●  Bóle niewiadomego pochodzenia-nasilone bóle głowy, pleców, mięśni i brzucha.

Nieleczona, głęboka depresja jest jedną z głównych przyczyn samobójstwa. Wielka rozpacz i beznadzieja, które towarzyszą depresji, mogą skłonić do myślenia, że depresja jest jedynym sposobem na uniknięcie bólu. Jeśli widzisz, że bliska osoba cierpi na depresję, skontaktuj się ze specjalistą.

Podziel się