Artykuł sponsorowany Czym zajmuje się ortodoncja dziecięca?

Czym zajmuje się ortodoncja dziecięca?

Zdrowy i piękny uśmiech to wizytówka każdego z nas. Obecnie kładzie się duży nacisk na piękny wygląd i proste zęby. Rodzice zabierają dzieci na wizyty do stomatologa od najmłodszych lat. Wiemy przecież, że profilaktyka to podstawa, zwłaszcza gdy mówimy o uzębieniu. Nikogo już nie dziwi kolorowy aparat na zębach dziecka. Czy lekarz ortodonta zajmuje się tylko prostowaniem zębów?

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Zajmuje się również korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Ta dziedzina stomatologii zajmuje się pacjentami w każdym wieku, z problemami z uzębieniem natury profilaktycznej, jak i estetycznej.

Ortodoncją zajmuje się lekarz o takiej specjalizacji. Do jego zadań należy profilaktyka, diagnoza oraz leczenie wad zębowych i zgryzowych. Dlaczego wady zgryzu powinny być leczone?  Stłoczone i niewłaściwie ustawione zęby nie pozwalają na ich prawidłowe oczyszczenie, co powoduje powstawanie ubytków. Opieka ortodonty to profilaktyka przeciwpróchnicowa. Nieprawidłowo ustawione zęby powodują niewłaściwe przenoszenie sił na przyzębie, to natomiast prowadzi do przeciążeń oraz zmian patologicznych. Za pomocą zęby i żuchwy gryziemy oraz przeżuwamy pokarmy. Niektóre wady zgryzu sprawiają trudności w wykonywaniu tych czynności. Wada zgryzu może też powodować zaburzenia wymowy – podpowiada lekarz ortodonta z katowickiego gabinetu Specjalistyczna Praktyka Ortodontyczna.

Ortodoncja dziecięca.

Każdy rodzic uważnie obserwuje swoje dziecko i chciałby dla niego jak najlepiej. Kiedy należy zgłosić się do lekarza ortodonty? Umawiamy wizytę, jeśli zaobserwujemy u naszego podopiecznego przynajmniej jeden z poniższych objawów:

  • zaburzenia mowy;
  • asymetrię twarzy;
  • oddychanie ustami;
  • nieprawidłowe ułożenie zębów, na przykład zęby zachodzące na siebie;
  • zgryz odwrotny, czyli górne zęby są schowane za dolnymi;
  • broda nieproporcjonalne wysunięta lub schowana.

Po konsultacji z lekarzem ortodontą dowiemy się, czy nasze dziecko wymaga specjalistycznej opieki stomatologicznej. Istnieje też możliwość, że dziecko będzie musiało nosić aparat ortodontyczny. Dostępne są aparaty stałe oraz zdejmowane. O tym, czy zakładać aparat, jaki i na jak długo decyduje lekarz. Wizyta u ortodonty wiąże się też zazwyczaj z odpowiednią dokumentacją medyczną. Wykonywane są:

  • zdjęcia  rentgenowskie – pantomogram, aby ocenić położenie wszystkich zębów;
  • wyciski zębów;
  • zdjęcia wewnątrz- i zewnątrzustne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas