Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje soczewek okularowych?

Jakie są rodzaje soczewek okularowych?

Konstrukcja okularów, których zadaniem jest korekta naszego wzroku składa się nie tylko z oprawek, ale także z różnego rodzaju soczewek, dzięki którym o wiele lepiej widzimy wszystko to, co nas otacza. Jeśli chodzi o oprawki, to w zasadzie możemy dobrać je zgodnie z naszymi indywidualnymi wyobrażeniami, jednak soczewki dopasowywane są głównie do stanu naszego wzroku. Poznajmy więc rodzaje oraz podział soczewek przeznaczonych do okularów.

Podział ze względu na materiał produkcyjny i geometrię

Pierwszą możliwością podziału soczewek montowanych w naszych okularach jest oczywiście ten, który dotyczy materiału, z którego są one wyprodukowane. W związku z tym wyróżniamy takie soczewki jak:

  • mineralne — to tradycyjny (można nawet powiedzieć, że najstarszy) rodzaj soczewek, które cechuje stosunkowo spora waga. Produkowane są one z wysokiej jakości szkła odpornego na zarysowania;
  • organiczne — tym przypadku materiałem, z jakiego tworzone są soczewki okularowe jest zazwyczaj plastik, który poddawany jest specjalnym procesom obróbki;
  • poliwęglanowe — Najlżejsze i bardzo cienkie soczewki wykonane z poliwęglanu, które jednak cechuje wysoka odporność na różnego typu uszkodzenia mechaniczne.

Drugi podział soczewek opiera się głównie na ich geometrii i tutaj mamy możliwość wyboru pomiędzy soczewkami skupiającymi posiadających wadę wzorku zwaną nadwzrocznością  oraz soczewkami rozpraszającymi, które z kolei przydadzą się osobom mających krótkowzroczność.

Konstrukcja i przeznaczenie

Soczewki okularowe posiadają naprawdę bardzo dużo możliwości, jeżeli chodzi o ich dobór. Kolejna możliwość ich podziału dotyczy natomiast konstrukcji danej soczewki, w związku z czym wyróżniamy tutaj soczewki sferyczne oraz asferyczne. Dzielą się one również ze względu na przeznaczenie bądź po prostu zastosowanie i tutaj z kolei mamy do czynienia z takimi soczewkami jak:

  • soczewki jednoogniskowe — są to soczewki przeznaczone do korekcji jednej wady wzroku i wykorzystuje się je tylko i wyłącznie w przypadku wykonywania jednej czynności (np. czytania lub stałego użytkowania);
  • soczewki dwuogniskowe — jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj soczewek okularowych, które zbudowane są z dwóch ognisk, gdzie pierwsze z nich umożliwia nam korekcje wzroku w trakcie czytania, zaś drugie umożliwia perfekcyjne widzenie wszystkiego co nas otacza;
  • soczewki progresywne — to rodzaj soczewek, które umożliwiają nam pełną, a przy tym jednoczesną korekcję zarówno tego, co znajduje się w znacznej odległości jak i blisko nas czy też po środku tej drogi. Jest to możliwe dzięki tak zwanej płynnej ogniskowej.

Wszystkie sprawy dotyczące korekty naszego wzroku poprzez zbadanie wady oraz dokładnego wyboru okularów umożliwiających nam poprawę wzroku warto załatwić w sprawdzonym punkcie takim jak studio optyczne Oculum z Gdyni, gdzie mamy m.in. możliwość skorzystania z usług niezwykle doświadczonego lekarza okulisty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas