Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje i korzyści ze stosowania zabiegów kinezyterapii?

Jakie są rodzaje i korzyści ze stosowania zabiegów kinezyterapii?

Choroby układu ruchu zdarzają się często. Mogą być efektem nadmiernego przeciążenia stawów, jak i stanów zapalnych, czy powikłaniach po różnych zabiegach chirurgicznych. Często fizjoterapeuci, chirurdzy czy ortopedzi sami proponują swoim pacjentom w ramach rehabilitacji zajęcia z kinezyterapii celem przywrócenia organizmu do zdrowia. Nie każdy wie, że zabiegi te polecane są również przy innych dolegliwościach niż narząd ruchu. Zobaczmy, kiedy warto skorzystać z zabiegów kinezyterapii?

Kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza, jest oparta na ćwiczeniach ruchowych i wchodzi w zakres podstawowych rodzajów zabiegów świadczonych w gabinetach rehabilitacyjnych, czy też fizjoterapeutycznych. Metoda ta dąży do całkowitego, bądź częściowego usunięcia dysfunkcji fizycznej celem przygotowania pacjenta do dalszej rehabilitacji.

Podział gimnastyki leczniczej i wskazania do zabiegu kinezyterapii

Kinezyterapia dzieli się na miejscową i ogólną, która obejmuje pracę nad narządami, nieobjętymi chorobą (gimnastyka ogólnorozwojowa, poranna, w wodzie, itp.). Kinezyterapia miejscowa, jest z kolei skupiona na narządach zmienionych chorobowo i może obejmować:

  • ćwiczenia bierne – wykonywane przez terapeutę lub specjalne urządzenia bez czynnego udziału chorego;

  • ćwiczenia izometryczne – czyli napinanie mięśni bez zmiany ich długości;

  • ćwiczenia czynno-bierne – terapeuta biernie napina mięśnie, pacjent je rozluźnia (czynnie);

  • ćwiczenia samowspomagane (synergistyczne) – w których zdrowe mięśnie używane są do mobilizacji osłabionych mięśni;

  • ćwiczenia w odciążeniu – wykonywane przez terapeutę na wybranym odcinku ciała;

  • ćwiczenia czynne;

  • wyciągi;

  • ćwiczenia oddechowe.

Kinezyterapia jest stosowana z powodzeniem w wielu placówkach rehabilitacji pourazowej takiej jak, chociażby gabinet Fizjomed w Świeciu. Oferują one pomoc pacjentom zarówno przy schorzeniach narządu ruchu, ale również w leczeniu:

  • zespołów bólowych kręgosłupa,

  • wspomaganiu leczenia po zabiegach operacyjnych,

  • po udarach mózgu,

  • po zawale serca,

  • w okresie ciąży, jako przygotowanie do porodu.

Jakie korzyści niesie za sobą kinezyterapia?

Prowadzone ćwiczenia przez wykwalifikowanego terapeutę (najlepiej uprawnionego fizjoterapeutę, który stale rozwija swoje umiejętności i pogłębia wiedzę na różnego rodzaju szkoleniach specjalistycznych) przywracają sprawność ruchową (w zależności od schorzenia częściową lub całkowitą) i poprawne funkcjonowanie narządów układu krążenia, układu oddechowego i nerwowego oraz przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego.

Leczenie ruchem jest skuteczne w przypadku leczenia osób z wadami postawy, po złamaniach czy też porażeniach mózgowych, kiedy to mamy do czynienia z niedowładem i porażeniem kończyn. Ćwiczenia kinezyterapii to metoda z powodzeniem stosowana również przy przywracaniu zdrowia u osób zmagających się z chorobą Parkinsona, z stwardnieniem rozsianym, czy u kobiet po zabiegach mastektomii celem zapobiegania powstawania obrzęków oraz przykurczy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas