Artykuł sponsorowany Sensoplastyka - w czym pomoże naszemu dziecku?

Sensoplastyka - w czym pomoże naszemu dziecku?

W ostatnich latach powstało wiele nieznanych - lub nienazwanych wcześniej - sposobów zabawy z dzieckiem. Z tej mnogości korzystają terapeuci, psychologowie dziecięcy i pediatrzy, którzy dostosowują swoje zajęcia do umiejętności i potrzeb najmłodszych. Dzięki temu leczenie nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym, a nawet może sprawić wiele radości!

Sensoplastyka - co to jest?

Sensoplastyka to nic innego, jak zajęcia plastyczne czy artystyczne, angażujące wszystkie zmysły dziecka. Każdy rodzic wie, że najmłodszym ciężko jest skupić uwagę na jednej rzeczy. Jednak gdy obserwuje się dziecko, które pochłonie jakaś zabawa, trudno nie odnieść wrażenia, że cały świat przestaje dla niego istnieć. Maluch ogląda zabawkę z każdej strony, dotyka ją, nierzadko bierze do buzi lub wącha. Przykłada do ucha lub uderza o inne przedmioty, żeby sprawdzić, jakie dźwięki wydaje. Mówi do niej lub śpiewa sobie pod nosem. Przyjmuje dziwne pozycje, przystępując z nogi na nogę lub splatając nogi i bujając się na różne strony. Dzieci to mali naukowcy, którzy są w stanie po tysiąckroć powtarzać ten sam eksperyment, aby mieć pewność, że wynik będzie taki sam, testując przy okazji możliwości przedmiotu i swojego ciała. Właśnie na te potrzeby i sposób zabawy odpowiadają sensoplastyka.

Zabawa kolorową plasteliną może być ciekawa, jednak jest dużo bardziej interesująca, gdy masa plastyczna ma różną fakturę, a nawet zapach. Tańczenie przy muzyce także jest angażujące, ale gdy doda się do tego kolorowe chusty, które są różne w dotyku, staje się jeszcze bardziej interesująca. Tym właśnie jest sensoplastyka - stara się przez zabawę angażować większość lub wszystkie zmysły dziecka.

Kiedy skorzystać z takich zajęć?

Jeśli dziecko ma problemy ze zdolnościami motorycznymi większymi niż odpowiednie dla jego wieku, jest nadwrażliwe na niektóre bodźce (słuchowe, zapachowe, dotykowe, światło itp.), ma problemy z równowagą, warto poszukać miejsc, które proponują terapię sensoplastyczną. W Małopolsce takie usługi w dostosowanych do tego salach świadczy na przykład Centrum Terapii Dziecięcej i Rehabilitacji w Dębnie. Specjaliści z tej dziedziny pomogą dobrać odpowiednią terapię do potrzeb i nadwrażliwości dziecka. Następnie przeprowadzą je przez cały proces w sposób jak najbardziej przyjazny najmłodszym.

Czemu warto wybrać się na zajęcia do specjalisty?

Może nam się wydawać, że jesteśmy w stanie przeprowadzić takie zajęcia w domu, przez podsuwanie odpowiednich zabawek i gadżetów dziecku. Jednak bez odpowiedniej wiedzy z zakresu psychologii i terapii zajęciowej nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby dziecka i stworzyć mu idealnych warunków do wsparcia jego zmysłów w odpowiedniej formie. Zamiast pomóc mu poradzić sobie z danym problemem, możemy jeszcze bardziej rozwinąć jego nadwrażliwość. Dlatego warto poszukać dostosowanych do stosowania terapii sensoplastycznej ośrodków w swojej okolicy i zapisać dziecko na próbne zajęcia!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas