Artykuł sponsorowany Metoda McKenziego – skuteczny sposób na problemy z kręgosłupem?

Metoda McKenziego – skuteczny sposób na problemy z kręgosłupem?

Ból kręgosłupa to przypadłość występująca niezwykle często u osób w każdym wieku. Popularnym sposobem na trwałe pozbycie się dolegliwości związanych z kręgosłupem jest metoda McKenziego. Dzięki specjalistycznej diagnozie terapia nie tylko eliminuje ból, ale co najważniejsze jego przyczyny. To sprawia, że problemy rzadko pojawiają się ponownie. Sprawdź, czym jest metoda McKenziego i jak przebiega terapia.

Na czym polega metoda McKenziego?

Jest to metoda leczenia przypadłości bólowych kręgosłupa, którą z powodzeniem stosuje się w fizjoterapii. Inaczej nazywana Mechaniczną Diagnozą i Terapią jak sama nazwa wskazuje, opiera się na postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym. Metoda McKenziego różni się od innych tym, że nie polega tylko na uśmierzaniu bólu, ale bazując na wiedzy z zakresu budowy kręgosłupa, jej celem jest rozpoznanie przyczyny bólu i dobranie odpowiednich ćwiczeń, które go zniwelują oraz zapobiegną nawrotom.

Rehabilitacja metodą McKenziego - etapy

Jedną z największych zalet tej metody jest indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz jego dolegliwości. Ich rola jest tutaj szczególnie ważna, gdyż później samodzielnie wykonują zalecone ćwiczenia i dbają o swoje leczenie. Jednak najpierw muszą zostać odpowiednio poprowadzeni przez cały proces. Pacjenci zgłaszający się do Przychodni Rehabilitacyjno-Sportowej DORSALIS w Ząbkach przechodzą terapię w 3 podstawowych etapach:

  1. Diagnoza – specjalista przeprowadza dokładny wywiad w oparciu o protokół diagnostyczny, który dotyczy każdego odcinka kręgosłupa po kolei, a następnie wykonuje badania kliniczne i testy, co pozwala uzyskać szczegółową diagnozę, a więc poznać przyczynę bólu.
  2. Dobór odpowiednich ćwiczeń – w zależności od dolegliwości fizjoterapeuta dopasowuje ćwiczenia i wytyczne najlepiej odpowiadające danemu schorzeniu kręgosłupa.
  3. Profilaktyk – oprócz odpowiedniej diagnozy oraz właściwych ćwiczeń konieczne są działania profilaktyczne, które po wyleczeniu dolegliwości pozwolą uniknąć jej nawrotów. Fizjoterapeuta uczy pacjenta wykonywać ćwiczenia, ale też funkcjonować na co dzień w taki sposób, aby jak najmniej nadwyrężać kręgosłup. Co najważniejsze, zalecone ćwiczenia należy wykonywać także po ustąpieniu przypadłości.

Kluczowa rola ćwiczeń

Leczenie metodą McKenziego polecane jest szczególnie osobom cierpiącym na dolegliwości o podłożu mechanicznym takie jak dyskopatia, czy też rwa kulszowa. Ćwiczenia podyktowane konkretnymi przyczynami bólu oraz jego lokalizacją, oparte są na specyficznych ruchach, których wykonywanie przynosi ulgę, a jednocześnie poprawia ogólną kondycję kręgosłupa. Oprócz ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę możemy samodzielnie wykonywać dodatkowe ćwiczenia np. rozluźniające w pozycji leżącej, skłony, przeprosty, jak i wszelkiego rodzaju ćwiczenia na rozciąganie.Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas