Artykuł sponsorowany Jakie są objawy i na czym polega leczenie astygmatyzmu?

Jakie są objawy i na czym polega leczenie astygmatyzmu?

W przypadku zaburzeń w budowie gałki ocznej, a dokładniej występującej wadzie funkcjonowania rogówki lub soczewki, dochodzi od rozciągnięcia i zniekształcenia ich, co powoduje tzw. wady refrakcji, czyli niewyraźne widzenie do dali i bliży, konieczność mrużenia oczu dla poprawy widzenia i tym samym nasilające się bóle głowy, czy też łzawienie oczu. Jak zdiagnozować astygmatyzm? Na czym polega jego leczenie?

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Diagnozowanie niezborności, bo tak określany jest fachowo astygmatyzm, polega na odczuwanym skrzywieniu obrazu, pogorszeniu jego ostrości i czułości na kontrast. W specjalistycznych gabinetach okulistycznych jak np. Gawron Lech dr n. med. spec. okulista leczy się każdy rodzaj zaburzeń niezborności, a mianowicie astygmatyzm regularny i nieregularny. Biorąc natomiast klasyfikację kliniczną wyróżnić można zaburzenia krótkowzroczne, nadzwroczne, złożone krótkowzroczne oraz złożone nadzwroczne. Ogólnie rzecz biorąc, to brak zdolności oka do ostrego widzenia przedmiotów z każdej odległości. O astygmatyzmie mówimy wtedy, kiedy niezborność przekracza 0,5 dioptrii. Gdy wynosi ona między 0,5 a 1,0 dioptrii, mówimy o astygmatyzmie niskim, do 2 wysokim, a do 3 bardzo wysokim.

Na czym polega leczenie zaburzeń ostrości wzroku?

Astygmatyzm leczy się poprzez noszenie odpowiednich do wielkości wady soczewek kontaktowych cylindrycznych, pozwalających na prawidłową pracę oka. W przypadku tej wady, jako jednej z nielicznych występujących w okulistyce noszenie okularów zamiast soczewek jest o wiele gorszym rozwiązaniem. Choć przy niskiej zborności okulista może zalecić używanie okularów na czas nauki, prowadzenia auta, czy też korzystania z komputera.O tym, że konieczne jest przeprowadzanie badań w kierunku astygmatyzmu takich jak autokeratorefraktometr, testy optometryczne czy też topografię rogówki świadczyć może obserwowany problem z ostrym widzeniem, odczuwane napięcie w obrębie gałek ocznych, bóle oczu, głowy, czy też widzenie plamek, a także częste mrużenie i tarcie oczu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas