Artykuł sponsorowany Na czym badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka?

Na czym badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka?

Tonomeria, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego jest jednym z podstawowych badań okulistycznych, które wykonywane jest między innymi w ramach badania medycyny pracy. Jest ono bardzo istotne zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na jaskrę lub nadciśnienie oczne, a także u pacjentów, u których podejrzewa się te schorzenia.  Sprawdź, na czym polega to badanie.

Na czym polega tonometria?

Gałkę oczną wypełnia wodnista ciecz, czyli płyn śródoczny. Odpowiada on za jej prawidłowe napięcie oraz odpowiednie uwodnienie rogówki i soczewki. Ma to decydujący wpływ na ich przejrzystość, a także regularność krzywizny. Wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego określa stosunek pomiędzy produkcją cieczy wodnistej a odpływem tego płynu z gałki ocznej. Można je zmierzyć w gabinetach okulistycznych takich jak Gabinet Okulistyczny Kinga Jach za pomocą dwóch podstawowych metod – impresyjną oraz aplanacyjną, a także za pomocą tonometrii bezkontaktowej.

Wybór odpowiedniej metody zależy od występujących objawów schorzeń lub ich braku i decyduje o nim lekarz okulista. Pierwsza z nich – badanie metodą impresyjną wymaga od pacjenta pozycji leżącej lub mocnego odchylenia głowy do tyłu. Tonometr ustawia się pionowo na znieczulonej rogówce. Trzpień urządzenia uciska rogówkę, a wartością, którą mierzy się w ten sposób, jest jej opór, który zależny jest właśnie od ciśnienia panującego w gałce ocznej.

Metoda aplanacyjna również wykonywana jest przy znieczuleniu powierzchni oka. Badany pacjent siedzi przed lampą szczelinową, a jego film łzowy zabarwia się roztworem fluorescencyjnym, który świeci pod wpływem światła. Podczas tego badania również uciska się szczyt rogówki, jednak w tym wypadku robi się to za pomocą pryzmatu, a wynikiem badania jest styczna półokręgów, które wytwarza zabarwiony film.

Tonometria bezkontaktowa, to z kolei badanie, które wykonuje się najczęściej w ramach profilaktyki. Jest ono bezbolesne, jednak może powodować chwilowy dyskomfort, ponieważ oko pacjenta zostaje podrażnione silnym podmuchem powietrza, spłaszczającym rogówkę. Badanie to wykonuje się bez znieczulenia.

Jakie schorzenia pozwala wykryć badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego?

Tonometria, czyli badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego pozwala wykryć schorzenia oczu takie jak jaskra (która nieleczona może doprowadzić do zniszczenia nerwu wzrokowego i utraty wzroku), nadciśnienie tętnicze, a także urazy oczu.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego przeprowadza się zazwyczaj u osób po 40. roku życia, w ramach profilaktyki, a także u dalekowidzów. Jest to również jedno z najważniejszych badań wykonywanych u pacjentów z podejrzeniem jaskry, skarżących się na bóle głowy, bóle oczu lub bóle w okolicy oczodołu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas