Artykuł sponsorowany  Kiedy warto wykonać operację zaćmy w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym?

Kiedy warto wykonać operację zaćmy w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym?

Zaćma to tuż obok jaskry jedna z częściej występujących chorób wzroku, której skutkiem jest znaczne pogorszenie się wzroku, a w najgorszym wypadku nawet całkowita ślepota. Na szczęście współczesna medycyna oraz nowoczesne metody oferowane przez miejsca, takie jak Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny, pozwalają skutecznie zdiagnozować problem i pozbyć się go. Czym jest zaćma i jak się objawia? Kiedy konieczne jest leczenie operacyjne?

Zaćma i jej rodzaje

Zaćma, bardzo często nazywana też kataraktą, to choroba, która objawia się zmętnieniem – częściowym lub całkowitym – naturalnie przezroczystej soczewki. Nieleczona prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia, a nawet całkowitej, ale odwracalnej, ślepoty. Biorąc pod uwagę przyczyny pojawienia się zaćmy, można wyróżnić jej 2 rodzaje:

  • zaćmę nabytą, czyli inaczej starczą, która rozwija się przez lata na skutek naturalnych procesów degeneracyjnych związanych ze starzeniem się organizmu, ponadto zaćma nabyta występuje również na skutek różnych urazów oka lub chorób, np. cukrzycy,

  • zaćmę wrodzoną, której przyczynami mogą być anomalie metaboliczne lub chromosomalne, wady rozwojowe bądź uwarunkowania genetyczne.

Czym objawia się zaćma?

Podobnie jak w przypadku innych chorób wzroku, początkowe objawy zaćmy mogą być podobne do przemęczenia, przez co często zostają zbagatelizowane. Jak wyjaśnia okulista ze Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego we Wrocławiu, wśród najczęstszych objawów zaćmy wymienia się:

  • problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw,

  • obraz widziany jak przez mgłę,

  • pogorszenie się ostrości widzenia,

  • zniekształcone widzenie przedmiotów i kształtów,

  • lepsze widzenie w pochmurne dni,

  • problemy z widzeniem przedmiotów oddalonych,

  • szybkie męczenie się oczu.

Leczenie zaćmy – kiedy potrzebna jest operacja?

W przypadku zaćmy nie jest możliwe wyleczenie wady za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Konieczne jest leczenie farmakologiczne, a niekiedy operacyjne. O sposobie leczenia decyduje odpowiednio wykwalifikowany okulista, który najpierw przeprowadza dokładną diagnostykę. Obecnie wykonanie zabiegu zalecane jest nawet w początkowym stadium zaćmy, jeśli powoduje ona znaczne pogorszenie widzenia. W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym operacje usunięcia zaćmy przeprowadza się w trybie „chirurgii jednego dnia”. Zabieg, podczas którego usuwana jest uszkodzona soczewka i wszczepiana sztuczna, trwa ok. 20 minut i odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej aparatury oraz wysokiej jakości soczewek pacjent po zabiegu odzyskuje ostrość widzenia.

Opracowanie:

Specjalistyczny ośrodek okulistyczny

Wrocław , Stawowa 12 lok. 3

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas