Materiał Partnera Jak zapobiegać niedoborom witamin w organizmie?

Jak zapobiegać niedoborom witamin w organizmie?

Witaminy odgrywają dużą rolę w naszym organizmie. Przede wszystkim wspierają wszystkie niezbędne do życia procesy. Od najmłodszych lat jesteśmy utwierdzani w przekonaniu, że ich deficyt może siać ogromne spustoszenie, zwłaszcza wśród nadal rozwijających się organizmów dzieci. Z tego powodu wielu z nas sięga po suplementy. Nie jest to jednak jedyny sposób za zapobieganie niedoborom, a już na pewno nie najbezpieczniejszy!

Suplementy – rutyna czy ostateczność?

W dzisiejszych czasach mamy tendencję do zjadania suplementów jak cukierków. Dostęp do nich jest niezwykle łatwy, gdyż kupimy je nie tylko w aptekach, ale nawet w sklepie spożywczym, drogerii lub na stacji benzynowej. Często sięgamy po nie bez konsultacji z lekarzem, zwykle po przeczytaniu internetowych artykułów lub wysłuchaniu rad najbliższych. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze są one w pełni bezpieczne dla organizmu. Szkodliwy może być tak samo niedobór, jak i nadmiar niektórych witamin – może powodować upośledzenie funkcji niektórych narządów. Hiperwitaminoza jest szczególnie niebezpieczna w przypadku witamin takich jak A, D, E, K, C oraz z grupy B. Po suplementy diety powinniśmy sięgać w ostateczności, a ich dawka musi być wyliczona przez lekarza na podstawie wyników badań krwi i masy ciała.

Właściwa dieta kluczem do sukcesu!

Najbezpieczniejszym sposobem na uzupełnienie niedoborów witamin jest stosowanie zrównoważonej diety. Dotyczy to nie tylko rodzaju produktów, ale także ich indywidualnego składu. Żywność przetworzona i z dużą zawartością zbędnej chemii może ograniczać wchłanianie niezbędnych do życia witamin i minerałów. Poleca się kupować produkty ekologiczne i jak najbardziej naturalne. Wbrew powszechnej opinii w witaminy nie są bogate wyłącznie owoce i warzywa, ale też mięso, ryby i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu czujni muszą być zwłaszcza weganie i wegetarianie.

Regularne badania krwi

Nie powinniśmy diagnozować swojego stanu zdrowia wyłącznie na podstawie złego lub dobrego samopoczucia. Najlepszym sposobem na zapobieganie niedoborom jest ich wczesne wykrycie, a więc regularne badanie krwi. Można wykonać je między innymi w laboratorium analitycznym należącym do przychodni Medyk, która mieści się w Legnicy. O zakresie badań decyduje lekarz wystawiający skierowanie, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości można poprosić o zbadanie dodatkowego parametru – jeżeli będzie to uzasadnione.

I choć o regularnym wykonywaniu morfologii i biochemii wie każdy, wiele osób nadal to bagatelizuje. Powodem zwykle jest brak czasu oraz dobre samopoczucie, które wcale nie musi oznaczać perfekcyjnych wyników. Zdarza się, że skutki niedoborów witamin są widoczne dopiero po kilku latach, kiedy spowodują nieodwracalne zmiany w organizmie.

Opracowanie:

Medyk sp. z o.o.

Legnica , Piekarska 7

Podziel się