Materiał Partnera Nadżerka szyjki macicy-objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Nadżerka szyjki macicy-objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

Nadżerka szyjki macicy to stan, w którym komórki z wnętrza szyjki macicy tworzą czerwoną, zapalną łatę na zewnątrz szyjki. Zwykle nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego, jednak trudno jest ją odróżnić od wczesnych stadiów raka szyjki macicy. Dlatego jeśli coś nas niepokoi, nie bagatelizujmy tego i umówmy się na wizytę do ginekologa. Wtedy dokładnie zdiagnozuje zaistniały problem.

Objawy i przyczyny

Podstawowym objawem jest wspomniana już wcześniej czerwona, zapalna łata na szyjce macicy. Wynika to z tego, że komórki gruczołowe są wtedy czerwone, delikatne i łatwo można je podrażnić. Specjaliści w Amicus Sp. z o.o. Centrum medyczne  wskazują, że do innych typowych objawów możemy zaliczyć ból podczas stosunku, krwawienie w trakcie lub po stosunku, lekkie wydzielanie śluzu i plamienie między okresami. Niektóre kobiety mają tylko łagodne objawy, a inne odczuwają spory dyskomfort. Pamiętajmy, że nie tylko nadżerka powoduje takie objawy. Dlatego warto umówić się do lekarza, który wykluczy poważniejsze przyczyny.

Czasami nadżerka szyjki macicy może być wrodzona. Do innych przyczyn możemy również zaliczyć zmiany hormonalne, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych i ciąża.

Jak wygląda diagnoza?

Wiele kobiet nawet nie wie, że ma nadżerkę. Najczęściej jest ona diagnozowana podczas rutynowych badań miednicy. Lekarz może wykonać następujące badania:

  1. Badanie cytologiczne-lekarz zdrapuje małą próbkę komórek z szyjki macicy. Następnie jest ona badana pod kątem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i zmian rakowych lub przedrakowych.
  2. Kolposkopia-lekarz bada dokładniej szyjkę macicy za pomocą jasnego oświetlenia i instrumentu powiększającego.
  3. Biopsja-lekarz pobiera małą próbkę tkanki, która jest później testowana pod kątem komórek nowotworowych. Pacjentka może odczuwać skurcze podczas badania.

Jak wygląda leczenie?

Jeśli objawy są uciążliwe, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie nadżerek.. Jeśli pacjentka ma dolegliwości bólowe lub krwawi, wskazana może być kauteryzacja. Jest to bezbolesna metoda usuwania komórek gruczołowych na zewnątrz szyjki macicy. Jeśli objawy po jakimś czasie powrócą, konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Istnieją trzy różne formy:

  1. Diatermia: wykorzystuje ciepło do kauteryzacji dotkniętego obszaru.
  2. Krioterapia: wykorzystuje bardzo zimny dwutlenek węgla do zamrożenia dotkniętego obszaru.
  3. Azotan srebra:to kolejny sposób kauteryzacji komórek gruczołowych.

Po zabiegu lekarz może zalecić pacjentce unikanie aktywności seksualnej i używania tamponów przez 4 tygodnie. W tym czasie szyjka macicy już się zagoi. Jeśli pojawią się skutki uboczne, takie jak stan zapalny, ciągłe lub intensywne krwawienie, należy udać się do ginekologa

Opracowanie:

Amicus sp. z o.o. Centrum medyczne

Częstochowa , al. Pokoju 44

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas