Artykuł sponsorowany Jak wygląda zabieg wszczepienia kardiowertera?

Jak wygląda zabieg wszczepienia kardiowertera?

Problemy z sercem i układem krążenia z biegiem lat dotyczą coraz większej liczby osób. U pacjentów borykających się z tego typu schorzeniami przeprowadza się różne zabiegi medyczne. Duża część z nich polega na wszczepieniu do serca różnorodnych urządzeń podtrzymujących jego funkcje. Jednym z takich modeli jest kardiowerter. Chcesz dowiedzieć się, co to takiego? W takim razie powinieneś koniecznie zapoznać się z treścią niniejszego artykułu.

Czym jest kardiowerter?

Kardiowerterem nazywa się specjalistyczne urządzenie przeznaczone dla osób z ciężkimi chorobami serca. Do jego zadań należy zmniejszanie ryzyka zgonu i poważnych powikłań zdrowotnych w sytuacji, gdy dojdzie do ataku arytmii. Kardiowerter wygląda jak rozrusznik serca (w pewnych okolicznościach pełni zresztą bardzo zbliżone funkcje do tego urządzenia). Zabieg wszczepiania kardiowertera do serca przeprowadzają kardiolodzy oraz elektrofizjolodzy.

Prawidłowo działający kardiowerter wykrywa zaburzenia rytmu serca. Jest to możliwe dzięki automatycznemu wykonywaniu przez urządzenie EKG. Normy określające ewentualne nieprawidłowości w pracy serca ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego płeć, wiek, a także prowadzony tryb życia. W razie przekroczenia wspomnianych norm sprzęt automatycznie wysyła do serca impuls elektryczny o właściwie dobranej intensywności.

Kardiowerter stosuje się jedynie w określonych przypadkach. Dotyczy to pacjentów, u których występuje niewydolność serca związana z zawałem albo arytmią komorową, a także chorych po nagłym zatrzymaniu krążenia.

W jaki sposób wszczepia się kardiowerter?

Istota zabiegu implantacji kardiowertera ukierunkowana jest na umieszczenie w sercu specjalnego urządzenia wraz z podłączonymi do niego elektrodami. Sprzęt zaszywa się pod skórą na klatce piersiowej. Zabieg ten jest stosunkowo mało inwazyjny. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania pacjenta do jego przeprowadzenia. Zwykle trzeba pozostać na czczo przez co najmniej kilka godzin przed operacją. Podczas zabiegu wykonywanego w takim ośrodku, jak Specjalistyczny Gabinet Kardiologiczny prof. dr hab. Jerzy Krzysztof Wranicz, najpierw dezynfekuje się miejsce wszczepienia. Następnie stosuje się znieczulenie miejscowe. Po wykonaniu lekkiego nacięcia na skórze wprowadza się tam specjalne elektrody defibrylujące. Po sprawdzeniu parametrów elektrod należy jeszcze przeprowadzić test defibryliacji. Czynność ta służy weryfikacji prawidłowości działania wszczepionego w serce urządzenia w aspekcie rozpoznawania arytmii i jej niwelowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas