Artykuł sponsorowany  Co warto wiedzieć o nadciśnieniu? Odpowiada lekarz kardiolog Barbara Bogacka

Co warto wiedzieć o nadciśnieniu? Odpowiada lekarz kardiolog Barbara Bogacka

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w Polsce. W 2020 roku – jak wynika z raportu przedstawionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia – cierpiało na nie już niespełna 10 milionów osób. Szacuje się, że liczba pacjentów będzie rosnąć. Jak rozpoznać i leczyć tę podstępną chorobę? Na to pytanie odpowiada lekarz kardiolog Barbara Bogacka, która prowadzi Gabinet Kardiologiczny w Szczecinie.

Czym dokładnie jest nadciśnienie tętnicze i co je powoduje?

Nadciśnienie tętnicze to stan chorobowy, w którym dochodzi do trwałego podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego krwi zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego. Schorzenie diagnozuje się na podstawie analizy serii wykonanych pomiarów. Jeśli ich średnia jest równa lub wyższa 135/85 mm Hg, specjalista stawia rozpoznanie i zaleca odpowiednie leczenie. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania, na przykład holter ciśnieniowy. To prosta i nieinwazyjna procedura, która pozwala na poznanie rozkładu wartości ciśnienia w ciągu doby (za dnia i w nocy). Warto zauważyć, że daje ona bardziej wiarygodne wyniki niż kilkukrotne pomiary wykonane podczas wizyty w gabinecie kardiologa. Zostaje bowiem wyeliminowany efekt białego fartucha. 

Prezentowane schorzenie ma złożoną etiologię. Jego wystąpieniu sprzyja wiele różnych czynników, między innymi predyspozycje genetyczne, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, długotrwały stres, palenie papierosów czy picie nadmiernych ilości alkoholu. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do rozmaitych powikłań, na przykład uszkodzenia lub niewydolności nerek, udaru mózgu, miażdżycy, a także zawału. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących sygnałów ze strony organizmu. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę? Do wizyty u specjalisty powinny skłonić częste bóle głowy, trudności z zaśnięciem, kołatanie serca czy zaczerwienienie skóry twarzy. 

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Niestety całkowite wyleczenie z nadciśnienia tętniczego nie jest możliwe. Można jedynie dążyć do tego, by choroba nie wywołała groźnych dla zdrowia powikłań. Indywidualny plan postępowania ustala lekarz. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednią terapię, tym lepiej. Zazwyczaj polega ona na przyjmowaniu leków hipotensyjnych. Konieczna jest również zmiana codziennych nawyków (rezygnacja ze spożywania dużych ilości soli i produktów wysoce przetworzonych, zażywanie więcej ruchu itp.). 

W leczeniu nadciśnienia tętniczego specjalizuje się wiele ośrodków w całej Polsce. Jedną z tego typu placówek jest Gabinet Kardiologiczny Barbary Bogackiej z siedzibą w Szczecinie. Prowadzi go specjalistka chorób wewnętrznych i kardiolog. Mogą się do niej zgłaszać nie tylko osoby z zaburzeniami ciśnienia, ale również pacjenci z innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas