Artykuł sponsorowany Badanie Holtera – bo warto mieć serce pod kontrolą

Badanie Holtera – bo warto mieć serce pod kontrolą

Choroby układu sercowo-naczyniowego to w dzisiejszych czasach schorzenia cywilizacyjne, które rokrocznie dotykają ogromną liczbę osób, zarówno tych w podeszłym wieku, jaki coraz młodszych pacjentów. Wpływ na to ma przede wszystkim powszechny stres, złe nawyki żywieniowe i brak dbałości o zdrowie, a także niedobór aktywności fizycznej. Wszystko to w bardzo negatywny sposób oddziałuje na funkcjonowanie organizmu człowieka, a zwłaszcza na pracę jego serca, wywołując szereg schorzeń oraz przyczyniając się do wielu zgonów. Jedną z możliwości zmniejszenia ryzyka pojawienia się zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi jest odpowiednia diagnostyka, pozwalająca na wykrycie problemów z układem sercowo-naczyniowym. Do podstawowych narzędzi umożliwiających rozpoznanie zaburzeń rytmu serca, zmian niedokrwiennych oraz pauz w pracy serca jest badanie Holtera.

Czym jest badanie Holtera

Tradycyjne badanie EKG wykonywane w gabinecie lekarskim, trwa zazwyczaj kilka minut i niekiedy może wiązać się z ryzykiem błędu pomiarowego. Wynika to z faktu, że pojedynczy pomiar może nie dać pełnego obrazu problemów kardiologicznych mogących wystąpić w ciągu doby. Dodatkowo należy pamiętać, że bardzo często pacjenci odwiedzający gabinet kardiologiczny wykazują tzw. „syndrom białego fartucha”, czyli stresową reakcję na wizytę u lekarza, co może wpłynąć na wyniki pomiarów i nie odzwierciedlać faktycznego stanu naszego serca. Dlatego też w sytuacji gdy tradycyjne EKG nie wydaje się nie być miarodajnym lub nie ujawnia zaburzeń w rytmie pracy serca, a pomimo tego pacjent uskarża się na dolegliwości, które mogą sygnalizować istnienie schorzenia, lekarz kardiolog może zalecić wykonanie badania Holtera.

Badanie holterowskie, którego nazwa pochodzi od nazwiska jego twórcy - amerykańskiego biofizyka Normana Holtera, pozwala przede wszystkim na monitorowanie aktywności elektrycznej serca w ciągu całej doby, a co za tym idzie urządzenie to bada pracę serca podczas codziennych aktywności, a także w czasie snu, co wynika z faktu, że u niektórych pacjentów tylko wtedy są widoczne zaburzenia funkcji sercowych. Warto przy tym pamiętać, że obecnie w dyspozycji lekarzy znajduje się kilka wersji urządzeń będącymi odmianami wynalazku Normana Holtera. Oprócz tradycyjnego aparatu wykorzystywanego do badania elektrycznej pracy serca, funkcjonują także Holtery EEG, które badają elektryczną pracę mózgu, bądź też Holtery ciśnieniowe, które wykorzystuje się do precyzyjnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.   

Całodobowe badanie elektrycznej pracy serca pozwala na zdiagnozowanie, a także wykluczenie wielu schorzeń, jak również umożliwia obserwację pracy serca w przypadku już wykrytego problemu kardiologicznego. Wskazaniami do badania są przede wszystkim:

  • zasłabnięcia, omdlenia, zawroty głowy,
  • kołatanie lub nierówna praca serca,
  • choroba wieńcowa,
  • stany po zawale serca,
  • podejrzenie arytmii,
  • wrodzone wady serca,
  • kontrolowanie skuteczności leczenia schorzeń kardiologicznych,
  • weryfikacja prawidłowości działania wszczepionego rozrusznika serca.

Przebieg badania Holtera

EKG metodą Holtera nie wymaga co prawda jakichś szczególnych przygotowywań, niemniej jednak udając się do lekarza specjalisty wykonującego tego typu badanie, takiego jak Małgorzata Muzolf Prywatny gabinet lekarski, warto pamiętać o kilku szczegółach, które badanie to usprawnią. Wspomnieć przy tym należy, że:

  • pacjent na czas badania powinien założyć luźniejsze ubranie, co wynika z potrzeby zamocowania do ciała niezbędnych elektrod,
  • uczestnik nie powinien w tym czasie przerywać przyjmowania leków stosowanych w terapii chorób przewlekłych,
  • przed rozpoczęciem badania powierzchnia ciała badanego musi być czysta i nienatłuszczona, a w miejscu przyklejenia elektrod wskazane jest usunięcie owłosienia na klatce piersiowej.

Samo badanie holterowskie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Polega ono na rozmieszczeniu na klatce piersiowej pacjenta elektrod, które następnie podłącza się do urządzenia (rejestratora) przypiętego zazwyczaj do paska wokół talii, co pozwala na swobodne poruszanie się osoby badanej. Rejestrator ma dodatkowy przycisk służący do sygnalizowania przez pacjenta odczuwanych dolegliwości. Dodatkowo podczas badania jego uczestnik zobowiązany jest do prowadzenia specjalnego dziennika, w którym zapisuje ważniejsze wykonywane czynności oraz pojawiające się dolegliwości - z zaznaczeniem godziny, w której one wystąpiły. Warto przy tym pamiętać, że w tym czasie należy zrezygnować z kąpieli i pryszniców. Nie wolno także używać poduszek i koców elektrycznych, które mogłyby zaburzyć wynik badania.

Aparat Holtera to niezastąpione narzędzie w diagnostyce i leczeniu wielu problemów oraz schorzeń o charakterze kardiologicznym, a wyniki badania pozwalają dostrzec wiele niebezpiecznych objawów, które bardzo często są ukryte i nierozpoznane.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas