Artykuł sponsorowany Jak wygląda odczulanie w leczeniu alergii u dzieci?

Jak wygląda odczulanie w leczeniu alergii u dzieci?

Alergie pokarmowe lub wziewne to jedne z najczęściej stwierdzanych schorzeń u dzieci. Diagnozuje się je w poradni alergologicznej na podstawie testów skórnych oraz pobranych próbek z krwi. W niektórych przypadkach może być uzasadnione zastosowanie odczulania, czyli immunoterapii alergenowej. U wielu małych pacjentów przynosi ona dobre rezultaty i poprawia komfort funkcjonowania.

Kiedy udać się do alergologa?

W zależności od tego, na co uczulony jest mały pacjent, różnią się także objawy. Dwa najczęściej występujące typy alergii to pokarmowa oraz wziewna. Pierwsza najczęściej wiąże się z występowaniem bólów brzucha, biegunką, wysypką czy wymiotami po spożyciu pokarmu, zawierającego alergeny. Druga natomiast dotyczy trudności z oddychaniem, kataru, kaszlu, drapania w gardle, które wywołują kurz, roztocza, sierść zwierząt bądź pyłki roślin. W każdym przypadku dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie, a często nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Nie warto zatem zwlekać z wizytą u specjalisty alergologa, na przykład w Klinice „Zdrowe Dziecko” w Pruszkowie. Po przeprowadzonej diagnostyce, a w tym testach alergicznych, lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednią terapię. Jedną z jej form stanowi tak zwane odczulanie.

U kogo stosuje się immunoterapię alergenową?

Tego rodzaju leczenie polega na podawaniu preparatów zawierający dany alergen, na który stwierdza się wrażliwość u dziecka. Najczęściej ma on postać podskórnej szczepionki, rzadziej środków aplikowanych doustnie – pod język. Dawki są stopniowo zwiększane, co ma na celu wytworzenie odporności na dany alergen. To z kolei powoduje większą tolerancję organizmu na jego działania oraz zmniejszenie nasilenia towarzyszących temu objawów. Odczulanie stosuje się u dzieci, które ukończyły 5 lat, a terapia farmakologiczna nie przyniosła oczekiwanych efektów. Ponadto zaleca się ją u pacjentów, u których stwierdza się poważny przebieg takiego schorzenia, związany między innymi z astmą lub alergicznym nieżytem nosa. Przeciwwskazania do immunoterapii alergenowej stanowią między innymi stwierdzone: nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne czy też nowotwory złośliwe. Jak zostało już wcześniej wspomniane, decyzję o takim sposobie leczenia poprzedza się wykonaniem testów skórnych oraz krwi.

Jak przebiega proces odczulania?

Terapię zawsze przeprowadza się pod kontrolą alergologa, a cały proces może zająć od 3 do 5 lat. Jedna seria trwa mniej więcej trzy miesiące. W tym czasie, co 7 lub 14 dni należy zgłaszać się do poradni alergologicznej w celu podania szczepionki z dawką alergenu. Co ważne, każdorazowo po jej przyjęciu dziecko powinno odczekać 30 minut w przychodni z rodzicem, ponieważ to w tym czasie może nastąpić reakcja uboczna organizmu – wstrząs anafilaktyczny. W takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa interwencja medyczna. Niemniej jednak takie skutki odnotowuje się niezwykle rzadko. Opiekun powinien obserwować swoje dziecko nawet po opuszczeniu placówki i zwracać uwagę na wszystkie niepożądane objawy, aby następnie przekazać je lekarzowi. Mały pacjent po odczulaniu musi unikać wysiłku fizycznego, a także kontaktu z alergenami. Po trzech miesiącach częstotliwość wizyt zmniejsza się do jednej na 4-6 tygodni.

Opracowanie:

Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna

Pruszków , al. Armii Krajowej 34

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas