Artykuł sponsorowany Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej popularnie znany jako ADHD dotyka 5% dzieci. W Polsce zaledwie około 20% chorych na ADHD objętych jest leczeniem. Schorzenie to często bywa bagatelizowane. Opiekunowie tłumaczą objawy ADHD krnąbrnością dziecka, nadmierną ilością energii, czy trudnym usposobieniem. Inni z kolei oceniają zachowanie malucha na wyrost i dopatrują się ADHD tam, gdzie go nie ma. Jak zatem rozpoznać, czy dziecko ma ADHD?

Jak mówi specjalista z Ośrodka Psychoterapii SUKCES:

Nie każde niepokojące zachowanie u dziecka musi oznaczać ADHD. Niestety zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest poważną dysfunkcją. Nieleczone negatywnie wpływa na rozwój dziecka, które może odczuwać konsekwencje nawet w dorosłym życiu. Agresja, która często uważana jest za przejaw ADHD to tak naprawdę powikłanie nierozpoznanej choroby, a nie jej skutek. Dlatego tak ważne jest, aby zdiagnozować ADHD, zanim pojawią się silne objawy i komplikacje.

Objawy ADHD u dziecka

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej objawia się przede wszystkim problemami z koncentracją, nadpobudliwością i nadmierną ruchliwością. Deficyt uwagi uniemożliwia dziecku normalne funkcjonowanie w szkole. Po pierwsze dziecko cierpiące na ADHD ma trudności z przyswajaniem wiedzy. Maluch nie potrafi słuchać na lekcji, skupić się na szczegółach, o których mówi nauczyciel, jest mało spostrzegawczy i przede wszystkim szybko się rozprasza. Nie oznacza to, że dziecko z ADHD jest mniej inteligentne od innych dzieci. Po prostu nie radzi sobie z przetwarzaniem bodźców, z którymi percepcja zdrowych dzieci radzi sobie lepiej. Taki stan powoduje nie tylko kłopoty z nauką, ale także z relacjami rówieśniczymi. Dziecko z ADHD odstaje od grupy, czuje się samotne, co prowadzi do nasilenia się innych problemów emocjonalnych. Maluch usilnie stara się zwrócić na siebie uwagę. Jest porywczy i niecierpliwy. W zabawie nie potrafi poczekać na swoją kolej, wchodzi w słowo swoim rozmówcom, przeszkadza innym. Kolejnym charakterystycznym objawem ADHD jest ciągła ruchliwość dziecka, często bezcelowa. Machanie rękami, nogami, wiercenie się w sytuacjach wymagających chwilowego bezruchu, jak choćby podczas lekcji w szkole, mogą sygnalizować ADHD.

Diagnostyka i leczenie ADHD

ADHD jest chorobą szerokim spektrum różnych objawów. Rodzice często zastanawiają się, jak zdiagnozować ADHD w sposób niestresujący dla dziecka. Test MOXO jest metodą, którą dziecko może uznać za zabawę, a zmartwionym rodzicom dać natychmiastową diagnozę. Badanie MOXO mierzy reakcje dziecka na różnego rodzaju bodźce i zadania. Badany jest czas reakcji, impulsywność, nadruchliwość i zaburzenia uwagi. Następnie efekty porównuje się z normami, a wyniki prezentuje w formie czytelnego wykresu. Test MOXO to baza dla psychiatry czy terapeuty w opracowaniu pełnej diagnozy i przygotowaniu indywidualnego leczenia. W większości przypadków ADHD wymaga dostosowania metod wychowawczych, wsparcia psychologicznego, psychoedukacji, a także farmakoterapii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas