Artykuł sponsorowany Bilans zdrowia dziecka – dlaczego się go wykonuje?

Bilans zdrowia dziecka – dlaczego się go wykonuje?

Kontrola prawidłowego rozwoju dziecka na wszystkich płaszczyznach jest niezwykle istotna na różnych etapach jego życia. Ocenie motoryki, psychiki oraz zdrowia służą badania bilansowe. Pierwsze przeprowadzane jest już w pierwszych dobach po urodzeniu, ostatnie zaś w wieku osiemnastu lat. Do jego podstawowego zakresu można zaliczyć między innymi mierzenie, ważenie, sprawdzenie wzroku oraz słuchu.

Istota bilansów zdrowia

To badania okresowe, które wykonuje lekarz pediatra na różnych etapach życia dziecka. Są one obowiązkowe, co wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą, jak również Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane. Taka kompleksowa kontrola lekarska pozwala na bieżąco oceniać prawidłowość rozwoju fizycznego i psychicznego, a tym samym w razie wykrycia wad wprowadzić odpowiednio szybko właściwe leczenie. Bilans zdrowia powinien odbywać się zaraz po urodzeniu, a także w wieku roku, dwóch, czterech, sześciu, dziesięciu, trzynastu, szesnastu i osiemnastu lat.

Zakres badań okresowych

W zależności od konkretnego etapu życia różni się między sobą. Zaraz po urodzeniu polega ono przede wszystkim na wykluczeniu chorób wrodzonych, takich jak na przykład mukowiscydoza, fenyloketonuria, wada metabolizmu biotyny lub niedoczynność tarczycy. Między 2. a 6. rokiem życia badania skupiają się przede wszystkim na ocenie rozwoju fizycznego oraz psychomotorycznego dziecka. Istotny element stanowi także określenie gotowości szkolnej. W trakcie wizyty w wieku 10 lat analizuje się także rozwój płciowy. Podczas późniejszych bilansów pod uwagę bierze się również aspekty mające wpływ na dalszą drogę kształcenia w kierunku zawodowym. Niezależnie od etapu życia nieodłączne elementy stanowi kontrola wzorku, słuchu, postawy, wagi i wzrostu. We wczesnych latach bada się także umiejętność oraz poprawność mowy. W przypadku zauważenia niepokojących objawów lekarz może wydać skierowanie na dodatkowe badania.

Przygotowanie do badań okresowych

Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, warto wybrać miejsce w pełni profesjonalne, gdzie można liczyć na szczególnie miłą i empatyczną obsługę lekarską. Jednym z nich jest Klinika Pediatryczna Zdrowe Dziecko w Pruszkowie. Ważna jest także sama rozmowa z pociechą i wytłumaczenie jej, w jakim celu udaje się na wizytę i co podczas będzie się działo. Dobrze zapisać sobie ewentualne pytania lub nurtujące kwestie dotyczące właściwego rozwoju podopiecznego. Niezależnie od wieku obowiązkowo należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia, aby lekarz mógł odnotować w niej wyniki badań i porównać je z poprzednimi bilansami. W przypadku choroby przewlekłej dobrze jest mieć ze sobą dotyczącą jej dokumentację medyczną.

Opracowanie:

Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna

Pruszków , al. Armii Krajowej 34

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas