Artykuł sponsorowany Jak wygląda korekcja wad postawy u dzieci?

Jak wygląda korekcja wad postawy u dzieci?

Wady postawy mogą kształtować się od pierwszych tygodni życia dziecka. Dlatego rodzic powinien zwracać uwagę na jego zachowanie i tendencje do ustawiania się. W razie potrzeby korygowanie ich można rozpocząć jeszcze w niemowlęctwie. Do tego niezbędna jest pomoc specjalistów, którzy ustalą, w jaki sposób powinna przebiegać terapia i jakie ćwiczenia dobrać.

Kiedy dziecko powinno rozpocząć korekcję wady postawy?

Korekcję wad postawy przeprowadza się u dzieci, które zostały zdiagnozowane i zakwalifikowane do terapii. Najczęściej cierpią one na:

  • skrzywienie boczne kręgosłupa,

  • płaskie stopy,

  • koślawe kolana,

  • plecy okrągłe,

  • plecy wklęsłe,

  • kurzą klatkę piersiową.

Problemy są najczęściej zauważalne u dzieci w wieku szkolnym, ale mogą kształtować się już w wieku niemowlęcym. Dlatego korekcja wad postawy może objąć osoby w każdym wieku. Jeśli rodzic obawia się, że pociecha może mieć problemy z kręgosłupem, powinien skierować ją na dodatkowe badania wykonywane poza terenem szkoły czy przedszkola, w specjalistycznej placówce.

Jak wygląda korekcja wady postawy?

Korekcję wad postawy u dzieci rozpoczyna się od diagnozy. Musi być ona dokładna, bo na jej podstawie ustala się potem:

  • ćwiczenia wykonywane ze specjalistą,

  • ćwiczenia wykonywane samodzielnie w domu,

  • sprzęt, na którym dziecko może ćwiczyć,

  • to, na jakie zachowania dziecka rodzic powinien zwracać szczególną uwagę.

Najważniejsza część terapii to ćwiczenia w ramach zajęć. Podczas ich trwania specjalista monitoruje, czy dziecko wykonuje je poprawnie. Modyfikuje także plan, jeśli zauważy, że któreś zadania sprawiają szczególną trudność. Niemniej ważna jest część domowa, kiedy pociecha pracuje samodzielnie lub z rodzicami.

Zajęcia szkolne rzadko są w stanie pomóc dziecku z zaawansowaną wadą postawy. Dzieje się tak dlatego, że lekcji jest za mało, aby każda osoba miała plan ćwiczeń dopasowany do swoich potrzeb. Pomoc niosą jednak ośrodki zajmujące się profesjonalną korekcją, takie jak Gabinet rehabilitacyjny Szymczuk Medical. Specjaliści skupiają się na każdym pacjencie osobno, stawiają diagnozę i wybierają ćwiczenia, które nie obciążają organizmu. Jednocześnie podpowiadają rodzicom, w jaki sposób mogą pomóc swoim dzieciom. Ich praca jest równie ważna, bo pociechy rzadko zdają sobie sprawę, jak korekcja jest dla nich istotna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas