Materiał Partnera Dobroczynne działanie masażu leczniczego

Dobroczynne działanie masażu leczniczego

Czym masaż leczniczy różni się od masażu relaksacyjnego? Przede wszystkim ma leczyć. Jest zalecany w bólach kręgosłupa, spowodowanych siedzącym trybem życia, wadami postawy, przeciążeniami lub zmianami zwyrodnieniowymi, a także jest jednym z elementów rehabilitacji po złamaniach czy zwichnięciach kończyn. Przydaje się przy uszkodzeniach mięśni i ścięgien, nerwów obwodowych oraz zalecany jest osobom leżącym.

Kiedy zalecany jest masaż leczniczy?

Wielu osobom masaż kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem, z przyjemnością. A tymczasem są takie formy masażu, które mają znacznie większe znaczenie dla naszych organizmów, ponieważ pomagają nam się uporać z wieloma dolegliwościami, których objawem jest ból w różnych częściach ciała. Ten ból może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami, które można zlikwidować, a przynajmniej znacznie zmniejszyć właśnie poprzez prawidłowo i umiejętnie zaaplikowany masaż leczniczy. To właśnie jest bardzo istotne – masaż leczniczy może być przeprowadzony wyłącznie przez osobę, która posiada ugruntowaną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii, czyli wykwalifikowanego rehabilitanta lub fizjoterapeutę. Najpierw rehabilitant przeprowadza z pacjentem wywiad, jeśli ktoś wcześniej korzystał z tego typu zabiegów, terapeuta musi wiedzieć, jak pacjent je tolerował. Następnie masażysta przeprowadza wstępne badanie, by odnaleźć miejsca, które najbardziej bolą, a także napięcia mięśniowe, zwiotczenia, miejsca w których zaburzone jest czucie. Dopiero wtedy może zadecydować o najkorzystniejszej dla pacjenta formie masażu.

Korzyści z masażu leczniczego

Masaż leczniczy najlepsze efekty przynosi pacjentom z bólami kręgosłupa. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy mamy siedzącą pracę, a jeśli nie siedzącą, to nasz kręgosłup bywa narażony na przeciążenia, które też skutkują bólem i dyskomfortem. Wady postawy dotykają wszystkich, począwszy od dzieci ze zbyt ciężkimi tornistrami, po dorosłych, a w starszym wieku mogą się dołączyć zmiany zwyrodnieniowe. W nagłych przypadkach, jak na przykład przy rwie kulszowej, masaż leczniczy także może przynieść znaczną ulgę. Rehabilitant Jan Wąsowicz, świadczący Usługi Rehabilitacyjne mówi, że wielu z jego pacjentów to osoby po urazach takich jak złamania kończyn, zwichnięcia stawów, naderwanie ścięgien. Dzięki odpowiednim masażom, czasem z użyciem prądów Tens, prądów Kotza albo prądów Traberta, które wprawiają mięśnie w drżenie, zmniejsza się ból i obrzęk, a także przyspiesza się wchłanianie wylewów poprzez poprawę ukrwienia i przez to odżywienia tkanek miękkich wokół stawu. Masaże pomagają także w likwidacji przykurczów, które często powstają jako skutek odczuwanego przez pacjenta bólu przy ruchu kończyną.

Podziel się