Materiał Partnera Jak wybrać najlepsze soczewki do swoich okularów?

Jak wybrać najlepsze soczewki do swoich okularów?

Soczewki do okularów są ważniejsze od oprawek. Często mają decydujący wpływ na to, czy jesteś zadowolony z okularów. Kupowanie soczewek jest nie lada wyzwaniem. Oferta jest bardzo szeroka. Zwróć uwagę na materiał, wzór i powłokę soczewek okularowych. W ofercie znajdziemy soczewki szklane, plastikowe, poliwęglanowe, Trivex i plastikowe o wysokim indeksie.

Materiały soczewek okularowych

W przeszłości wszystkie soczewki były szklane. Oferują wyjątkową optykę. Jednak są ciężkie i łatwo pękają. Dlatego istnieje większe ryzyko uszkodzenia oka lub nawet jego utraty. Dlatego nie cieszą się już taką popularnością. W ofercie możemy też znaleźć plastikowe soczewki. Wykonane są z polimeru o nazwie CR-39. Ze względu na niewielką wagę (ważą połowę mniej niż szkło), niski koszt i doskonałe właściwości optyczne, CR-39 jest popularnym materiałem.

W Oculum Studio optyczne Janusz Pisiński dostępne są również soczewki poliwęglanowe. Gwarantują duże bezpieczeństwo. Są lżejsze i bardziej odporne na uderzenia niż plastik CR-39. Dlatego poliwęglan jest chętnie używany w okularach dla dzieci, do codziennego użytku oraz modelach sportowych.  Nowszy lekki materiał o podobnej odporności na uderzenia co poliwęglan to Trivex. Został wprowadzony na rynek optyczny w 2001 roku.

Plastikowe soczewki o wysokim indeksie są cieńsze i lżejsze od CR-39. Mają wyższy współczynnik załamania. Mogą posiadać niższy ciężar właściwy.

Powłoka zapobiegająca zadrapaniom

Wszystkie lekkie materiały soczewek okularowych mają znacznie bardziej miękkie powierzchnie. Dlatego są bardziej podatne na zarysowania i otarcia niż szklane. Jednak nowoczesne soczewki wyposażone są w odpowiednią powłokę, zapobiegającą uszkodzeniom. Zapewnia wystarczającą trwałość.

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoka antyrefleksyjna (AR) gwarantuje lepszą jakość. Eliminuje odbicia w soczewkach, które zmniejszają kontrast i przejrzystość, zwłaszcza  w nocy. Sprawia również, że soczewki są prawie niewidoczne. Dzięki temu możesz nawiązać lepszy kontakt wzrokowy.  Będziemy też ładniej wychodzić na zdjęciach. Powłoka antyrefleksyjna jest szczególnie ważna, jeśli wybieramy soczewki o wysokim indeksie. Pamiętajmy, że im wyższy współczynnik załamania światła w materiale soczewki, tym więcej światła odbija. Soczewki o wysokim indeksie mogą odbijać do 50% więcej światła niż te wykonane z CR-39. Świetnym rozwiązaniem będzie więc powłoka AR.

Powłoka blokująca promienie UV

Skumulowana ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV prowadzi do problemów z oczami, w tym zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Dlatego od najmłodszych lat należy chronić się przed promieniami UV. Na szczęście poliwęglan i prawie wszystkie soczewki plastikowe o wysokim indeksie gwarantują 100% ochronę przed UV. Mają odpowiednie właściwości. Jeśli wybierzemy soczewki wykonane z CR-39. pamiętajmy, że wymagają dodatkowej powłoki przed promieniami UV.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas