Artykuł sponsorowany Czym jest ortokeratologia?

Czym jest ortokeratologia?

Jedną z innowacyjnych metod korekcji wzroku jest ortokeratologia. Ta nieinwazyjna terapia polega na stosowaniu specjalnych soczewek kontaktowych, które przyczyniają się do poprawy widzenia bez konieczności wdrożenia leczenia chirurgicznego. Więcej szczegółowych informacji o ortokeratologii znajduje się w niniejszych artykule.

Na czym polega ortokeratologia?

Ortokeratologia to niechirurgiczna metoda korekcji wzroku polegająca na stosowaniu specjalnych ortosoczewek – różnią się od standardowych soczewek kontaktowych twardą i gazoprzepuszczalną strukturą oraz złożoną wielokrzywiznową geometrią. Ortokeratologia jest szczególnie zalecana dzieciom od 10 roku życia, młodzieży oraz osobom dorosłym do około 45 roku życia borykającym się z krótkowzrocznością i astygmatyzmem (z wyłączeniem astygmatyzmu nieregularnego i soczewkowego). Głównym zadaniem ortosoczewek jest modelowanie rogówki.

W początkowym etapie procesu leczenia kluczowe jest zakładanie ortosoczewek codziennie na noc. Po upływie trzech miesięcy wystarczy stosować je co drugą noc. Efekty korekcji utrzymują się na początku przez kilkanaście godzin, a następnie coraz dłużej – nawet do 40 godzin. Jednak zależy to od czasu użytkowania ortosoczewek, poziomu zaawansowania wady oraz indywidualnych cech tkanki rogówki. Ortosoczewki pozwalają na korekcję astygmatyzmu do -1,5 dioptrii oraz krótkowzroczności do -5 dioptrii. Ortokeratologia jest całkowicie odwracalną metodą korekcji wzroku, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek, rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Jakie badania należy wykonać przed doborem ortosoczewek?

Aby ortokeratologia była skuteczna i bezpieczna, należy wykonać wszelkiego rodzaju badania, a następnie wykwalifikowany optometrysta, np. z salonu Polak Optyk z Lublina dobiera odpowiednie ortosoczewki. Powinno się przeprowadzić badania takie jak: pomiar refrakcji i keratometrię, badanie ostrości wzroku oraz komputerową topografię rogówki. Dodatkowo wykonywane jest badanie w lampie szczelinowej oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przed diagnostyką zaleca się, by nie korzystać z soczewek kontaktowych – miękkich na kilka dni, a twardych na około 2 tygodnie. W trakcie ortoleczenia należy pamiętać o pielęgnacji soczewek oraz regularnych wizytach kontrolnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas