Artykuł sponsorowany Jak skutecznie zapobiegać chorobom serca?

Jak skutecznie zapobiegać chorobom serca?

Choroby układu krążenia odpowiadają za prawie połowę wszystkich zgonów w Polsce. Wysoka zapadalność na choroby serca wynika przede wszystkim z prowadzenia niezdrowego trybu życia, braku aktywności fizycznej oraz stresu. Wielu chorobom można zapobiec – wystarczy wyeliminować czynniki ryzyka i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia.

Czynniki ryzyka chorób serca, które są niezależne od pacjenta

Ryzyko chorób serca wzrasta wraz z wiekiem. Większe ryzyko występuje u mężczyzn w wieku 45 lat i starszych oraz kobiet w wieku 55 lat i starszych. Równie istotnym czynnikiem jest płeć. Przykładowo, estrogen zapewnia kobietom pewną ochronę przed chorobami serca. Z kolei zdiagnozowana cukrzyca zwiększa ryzyko chorób serca bardziej u kobiet niż u mężczyzn.

Kolejnym czynnikiem jest zachorowalność w bliskiej rodzinie – jeżeli członek rodziny zapadł na chorobę serca w młodości, ryzyko zachorowania przez dzieci znacznie się zwiększa.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca?

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca w dużej mierze zależy od nas samych. Pierwszą i najistotniejszą kwestią jest regularna kontrola ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Ciśnienie powinno być mierzone co najmniej kilka razy w roku, a wyniki pomiarów – notowane i porównywane. Równie ważna jest kontrola poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Cholesterol powoduje zatykanie tętnic oraz zwiększa ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca. Zmiana stylu życia i dobór odpowiednich leków (w razie potrzeby) mogą obniżyć poziom cholesterolu. Bardzo istotna jest także regularne przeprowadzanie badań kontrolnych i fachowa opieka lekarska, np. w Gabinecie Kardiologicznym Krystyny Sidorowicz.

Prawidłowa waga – to podstawa

Nadwaga lub otyłość mogą zwiększać ryzyko chorób serca, ponieważ są powiązane z innymi czynnikami ryzyka m.in. wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi, wysokim ciśnieniem krwi i cukrzycą. Kontrolowanie wagi może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Aby utrzymywać wagę i dobre zdrowie, należy ograniczyć tłuszcze nasycone, żywność bogatą w sód i dodatek cukrów. Sposobem na usprawnienie organizmu i wzmocnienie serca są także regularne ćwiczenia, które pobudzają krążenie i obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Wszystko to może obniżyć ryzyko chorób serca.

Osoby dbające o serce powinny także ograniczyć alkohol i rzucić palenie. Palenie papierosów podnosi ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Picie zbyt dużej ilości alkoholu także podnosi ciśnienie krwi i przyczynia się do wzrostu masy ciała.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas