Materiał Partnera Zaburzenia gospodarki lipidowej – dowiedz się więcej na ten temat!

Zaburzenia gospodarki lipidowej – dowiedz się więcej na ten temat!

Aby w pełni cieszyć się życiem i zdrowym, silnym organizmem, należy zachować równowagę w każdym układzie. Coraz częstszym problemem, który wpływa na pracę całego organizmu i nie daje typowych objawów, są zaburzenia gospodarki lipidowej. Ich obecność wywiera negatywny wpływ na procesy krzepnięcia i powoduje wiele innych powikłań, o których dowiesz się z naszego artykułu!

Zaburzenie gospodarki lipidowej – jak zdiagnozować?

Jeżeli podejrzewasz u siebie problem z gospodarką lipidową, skonsultuj się z lekarzem, na przykład z Prywatnego Gabinetu Lekarskiego Małgorzaty Muzolf. Tylko kompetentne osoby są w stanie udzielić Ci rzetelnych informacji o stanie Twojego zdrowia oraz skierować na dalszą diagnostykę.

Najczęściej wykonywanym badaniem, które pokazuje problem z gospodarką lipidową, jest lipidogram. Zazwyczaj pacjenci wykonują to badanie profilaktycznie, wraz z pozostałymi badaniami krwi, co umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości. Lipidogram to badanie składające się z czterech parametrów:

  • cholesterolu całkowitego,
  • cholesterolu HDL,
  • cholesterolu LDL,
  • trójglicerydów.

W sytuacji, gdy występuje zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego wraz ze wzrostem cholesterolu LDL, stwierdza się hipercholesterolemię. Z kolei podniesione stężenie trójglicerydów wskazuje na hipertriglicerydemię. U części pacjentów występuje hiperlidemia mieszana, będąca połączeniem dwóch wspomnianych zaburzeń, a wyniki ukazują jednocześnie podwyższone TG i cholesterol.

Cholesterol, a układ sercowo-naczyniowy

Zaburzenia gospodarki lipidowej, w tym zwiększony poziom cholesterolu, który nie został wcześnie wykryty, mają negatywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. To one znajdują się na liście czynników rozwoju chorób układu krążenia wraz z:

  • paleniem tytoniu,
  • otyłością,
  • cukrzycą,
  • nadciśnieniem tętniczym.

Wbrew panującemu przekonaniu sama dieta oraz zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych mogą niewiele zdziałać. Dopiero wdrożenie farmakoterapii połączonej z ograniczeniem tłuszczów nasyconych i potraw smażonych przyniesie oczekiwane efekty. Ponadto w diecie osób cierpiących na hipercholesterolemie zaleca się włączenie produktów bogatych w błonnik, takich jak razowe pieczywo i makarony, kasze, otręby oraz świeże warzywa i owoce. Dobrze przyswojony błonnik odpowiada za wiązanie cholesterolu, a następnie ułatwia jego wydalanie, skutecznie wspomagając leczenie.

Opracowanie:

Małgorzata Muzolf Prywatny gabinet lekarski

Olsztyn , Pana Tadeusza 6 lok. 2

Podziel się