Artykuł sponsorowany Holter dobowy – ważny element diagnostyki chorób serca

Holter dobowy – ważny element diagnostyki chorób serca

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu pracy mięśnia sercowego, wielokrotnie są ciężkie do jednoznacznego zdiagnozowania. Na kondycję serca wpływa bowiem setki czynników, które należy brać przy analizie medycznej pod uwagę. Dla szerokiego i prawidłowego rozpoznania różnego typu mniej, lub bardziej złożonych schorzeń, stosuje się między innymi holter dobowy. Dowiedz się, na czym on polega, jakie są wskazania do jego wykonania, a także jak dochodzi do interpretacji wyników.

Holter dobowy – na czym polega?

Holter dobowy to jak sama nazwa wskazuje badanie, polegające na zbieraniu danych o pracy serca przez dwadzieścia cztery godziny. Niekiedy lekarze kardiolodzy, zlecają nawet wykonywanie całego procesu badawczego przez tydzień! Wszystko zależy od zgromadzonych wcześniej wyników badań zarówno laboratoryjnych i specjalistycznych, jak i gabinetowych.

Samo badanie holterem dobowym, polega zaś na podłączeniu pacjenta do niewielkiego, przenośnego urządzenia ze specjalnymi przyssawkami i kabelkami. Całość przypomina popularny kilkanaście lat temu walkman, a „jego” zadaniem jest monitorowanie pracy serca w różnych sytuacjach normalnego funkcjonowania w dniu codziennym – podczas pracy, odpoczynku, czy też snu.

Jeśli chodzi zaś o nakazy i zakazy, podczas przeprowadzania badania holterem, należy wiedzieć, że jedynym elementem, który może być uciążliwy, jest brak możliwości brania prysznica, czy zażywania kąpieli, w tym tych basenowych i morskich…

Holter dobowy – wskazania do wykonania badania

Dzięki dobowemu zbieraniu danych medycznych pacjenta, holter stał się popularną metodą wykrywania – również wczesnego – różnych zaburzeń serca. Najczęściej zleca się jednak taką analizę między innymi przy:

  • zasłabnięciach, zawrotach głowy, długo występujących dusznościach,
  • kołataniu serca,
  • rekonwalescencji pozawałowej, lub w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej,
  • podejrzeniu arytmii serca,
  • terapii antyartymicznej – kontrolowanie przebiegu leczenia,
  • wszczepionym rozruszniku serca – kontrolowanie pracy przy wykorzystaniu syntetycznego stymulatora,
  • niewydolnościach sercach,
  • czy przy przebytych udarach mózgu.

Holter dobowy – interpretacja wyników

Skuteczne leczenie kardiologiczne nie zależy tylko i wyłącznie od wykonania badania holterem dobowym. Istotne jest prawidłowe przeanalizowanie zebranych danych, czego dokonują doświadczeni kardiolodzy tacy, jak dr nauk med. spec. kardiolog Małgorzata Muzolf. Warto tu wspomnieć o zakładanym przez pacjenta dzienniczku obserwacji, który jest ważnym dodatkowym działanie całego badania. Każdy element wpisywania do niego swoich obserwacji, zawsze dokładnie określa lekarz. Z dobrym specjalistą badanie holterem przebiegnie zatem w niezakłócony sposób, co pozwoli nawet na wykrycie wczesnych symptomów przedzawałowych!

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas