Artykuł sponsorowany Jak rozpoznać bulimię? – Gabinet Psychiatryczny Agnieszki Michalskiej-Kuboń

Jak rozpoznać bulimię? – Gabinet Psychiatryczny Agnieszki Michalskiej-Kuboń

Bulimia może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, czy płci. Nieleczone zaburzenie może prowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia powikłań. Czym właściwie charakteryzuje się bulimia i co warto o niej wiedzieć? Sprawdź w poniższym artykule i zapoznaj się z ofertą Gabinetu Psychiatrycznego prowadzonego przez lek. med. Agnieszkę Michalską-Kuboń w Krakowie.

Czym jest bulimia?

Bulimia to zaburzenie odżywiania, charakteryzujące się niekontrolowanymi epizodami objadania. Osoby borykające się z tym problemem wpadają w cykl spożywania dużych ilości jedzenia, a następnie próbują zrekompensować to przejadanie się poprzez wymioty, przyjmowanie środków przeczyszczających, czy intensywny wysiłek fizyczny. Pacjent cierpiący na bulimię, może doświadczać napadu objadania się co klika dni, a czasem nawet kilkukrotnie w ciągu doby. I choć to całkowicie normalne, że czasem ludzie jedzą trochę więcej niż zazwyczaj, to nie należy mylić tego z epizodami ogromnego łakomstwa. Jak zatem rozpoznać bulimię?

Czym objawia się bulimia?

Bulimia może być trudna do zauważenia. Osoby z tym zaburzeniem często bowiem objadają się w samotności, a ich charakterystyczną cechą są trudności w radzeniu sobie ze stresem, czy wysoka impulsywność. Na jakie zachowania warto zwrócić uwagę? Puste opakowanie po żywności i środkach przeczyszczających może być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Podczas spożywania jedzenia, chory odczuwa silne poczucie winy, wstydu, strachu przed przybraniem na wadze, a także braku kontroli nad własnym zachowaniem. Ponadto, oprócz tego typu symptomów, czy kompulsywnego objadania się i wywoływania wymiotów częstym objawem jest również osłabienie, zgaga, wyczerpanie, czy problemy stomatologiczne.

Co więcej, pacjent może także cierpieć na depresję i wykazywać nieustanne niezadowolenie z wyglądu swojego ciała. Pamiętaj, że nieleczona bulimia może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Dlatego w przypadku zaobserwowania powyższych objawów, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Takim miejscem jest Gabinet Psychiatryczny Agnieszki Michalskiej-Kuboń w Krakowie. Pani Agnieszka pomaga osobom cierpiącym na zaburzenia odżywania i przejadanie się na podłożu emocjonalnym. Specjalista zajmuje się również leczeniem takich schorzeń jak: depresja, nerwica natręctw, bezsenność, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, czy zaburzenia urojeniowe. Najistotniejszym elementem leczenia bulimii jest wdrożenie odpowiednich metod psychoterapii, a czasem także środków farmakologicznych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas