
Danuta Byczyńska Gabinet Psychiatryczny – leczenie zaburzeń depresyjnych
Zdrowie i opiekaZaburzenia depresyjne to poważny problem, który dotyka coraz więcej osób – zarówno młodszych, jak i starszych. Nieleczona depresja może przyczynić się do znacznego obniżenia poziomu życia, a niejednokrotnie powoduje również brak motywacji i chęci do działania. W jaki sposób możesz rozpoznać to schorzenie? Jakie są najefektywniejsze metody leczenia? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Depresja – charakterystyczne objawy
Objawy zaburzeń depresyjnych mogą mieć różne nasilenie i charakter – w zależności od stopnia zaawansowania choroby, indywidualnych predyspozycji chorego oraz wieku. Do najczęstszych symptomów tego schorzenia zaliczamy:
obniżony nastrój i brak motywacji do działania,
poczucie, że większość działań i czynności nie ma sensu,
poczucie winy bez wyraźnego powodu,
niska samoocena i brak samoakceptacji,
problemy z koncentracją,
pesymizm,
pogorszenie relacji z bliskimi i chęć przebywania w samotności.
Zdecydowanie najcięższą postacią zaburzeń depresyjnych jest występowanie myśli samobójczych.
Farmakologiczne i terapeutyczne metody leczenia
Jakiekolwiek objawy ze strony układu nerwowego, które mogą sugerować depresję, wymagają pilnej konsultacji w gabinecie psychiatrycznym – np. u doświadczonej psychiatry Danuty Byczyńskiej. Tylko specjalista będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i zaproponować leczenie. Zazwyczaj leczenie depresji stanowi połączenie farmakoterapii oraz terapii u psychoterapeuty – w zależności od rodzaju zaburzeń może to być terapia behawioralna, poznawcza lub interpersonalna. W przypadku włączenia leków – poprawa nie nastąpi od razu, a dopiero w okresie 2-4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Warto mieć to na uwadze i nie zrażać się początkowym zaostrzeniem objawów, a w efekcie zdecydować się na odstawienie antydepresantów na własną rękę.
Niezależnie od zaproponowanej metody leczenia, niezwykle ważna jest współpraca i zaangażowanie pacjenta. Należy skupić się na znalezieniu przyczyny wystąpienia zaburzeń i poprawie stanu psychicznego!