Artykuł sponsorowany Czym jest schizofrenia?

Czym jest schizofrenia?

Choroby natury psychicznej od zawsze budziły wśród ludzi niepokój, gdyż trudno je leczyć. Ich objawy to nie tylko to, co dzieje się w głowie – niejednokrotnie są one również somatyczne. Schizofrenia budzi zdecydowanie największy postrach, pośród znany zaburzeń psychicznych. Na czym polega, jakie są jej objawy oraz leczenie i czy z pozoru zdrowa dorosła osoba jest narażona na zachorowanie?

Objawy schizofrenii

Objawy tej choroby są charakterystyczne i trudne nie tylko dla chorego, ale także jego najbliższego otoczenia. Zwłaszcza w trudniejszych i bardziej zaawansowanych przypadkach. Wśród najczęstszych można wymienić przede wszystkim:

  • Zaburzenia autystyczne – izolowanie od bliskich i życie własnymi wyobrażeniami. Interesowanie się wyłącznie własnymi odczuciami.
  • Zaburzenia asocjacji – zaburzenia procesu kojarzenia i związanych z nim procesów myślowych.
  • Zaburzenia afektu – wyraźne spłycenie emocjonalne.
  • Ambiwalencję – niejednorodność odczuwania
  • Omamy, urojenia i luki pamięci – występujące w różnym nasileniu.

Osoby chore na schizofrenię mogą uzyskać pomoc w łódzkim gabinecie Wsparcie, który zajmuje się zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem zaburzeń psychicznych.

Leczenie zaburzeń

Pierwszym etapem leczenia jest odpowiednio postawiona diagnoza. Na samym początku pacjent znajduje się pod czujnym okiem psychiatry, który robi z nim wywiad i w ciągu kilku najbliższych spotkań obserwuje zachowania oraz wyciąga z nich wnioski. W przypadku silnych objawów zostają przepisane leki przeciwpsychotyczne, które umożliwią normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Żeby skutecznie leczyć schizofrenię, konieczne jest jednak rozpoczęcie psychoterapii, prowadzonej przez osobę, która doskonale zna się na tym zaburzeniu. W przeciwnym razie farmakologia może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Kto może zachorować?

Przyczyny schizofrenii dzieli się na kilka kategorii: genetyczne, biologiczne, społeczne oraz psychologiczne. Mogą występować pojedynczo lub łącznie, w zależności od danej osoby. Najbardziej są na nie narażone osoby, które mają w rodzinie przypadki tego zaburzenia. Predyspozycje genetyczne nie zawsze muszą prowadzić do wystąpienia schizofrenii, jednak często tak się zdarza. Duży wpływ na jej rozwój ma ogólny stan zdrowia oraz środowisko, w jakim wychowywała się i funkcjonowała dana osoba. Schizofrenia może rozwinąć się u dzieci, ale też dorosłych i osób starszych. Wpływ na jej powstanie lub nasilenie objawów często ma doświadczenie przemocy psychicznej i fizycznej oraz uzależnienie od alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas