Artykuł sponsorowany W jaki sposób działa spirala antykoncepcyjna i czemu warto się na nią zdecydować? Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy Janusz Hejnar

W jaki sposób działa spirala antykoncepcyjna i czemu warto się na nią zdecydować? Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy Janusz Hejnar

Wkładka domaciczna, potocznie nazywana „spiralą” jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, która swoim kształtem przypomina literę T lub S. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wkładek – hormonalne i niehormonalne. W tym artykule dowiesz się, jaka jest zasada działania spirali antykoncepcyjnych, a także jak wygląda jej aplikacja przez ginekologa. Co więcej, poznasz zalety takiego rodzaju zabezpieczania się przed niechcianą ciążą.

Czym jest i jaka jest zasada działania wkładki domacicznej?

Na rynku dostępnych jest kilka skutecznych metod antykoncepcyjnych, jednakże żadna z nich nie chroni w 100% przed niechcianą ciążą. Jedną ze skuteczniejszych (ponad 99% według wskaźnika Pearla, w zależności od danego rodzaju) metod długotrwałej antykoncepcji jest założenie wkładki domacicznej, potocznie nazywanej „spiralą”. Można z niej korzystać od 3 do 8 lat. Warto podkreślić, że zabieg taki musi zostać wykonany przez lekarza ginekologa, po uprzednim rozprowadzeniu wywiadu lekarskiego z pacjentką oraz wykonaniu badań, w tym cytologii i USG dopochwowego. Zajmuje się tym Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno-Położniczy Janusz Hejnar. Pomimo faktu, iż wkładka umieszczana w macicy nie jest często stosowaną metodą antykoncepcyjną, to wykazuje się bardzo dużą skutecznością, a co więcej nie trzeba codziennie pamiętać o przyjmowaniu pigułek czy o regularnej zmianie plastrów antykoncepcyjnych.

Wkładki są wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej z polietylenu. Modele niehormonalne posiadają dodatkowo miedź lub rzadziej srebro, które wywołuje w macicy kontrolowany stan zapalny, zapobiegający zagnieżdżeniu się komórki jajowej w ścianie macicy, która staje się znacznie cieńsza. Dodatkowo, jony metali mają działanie plemnikobójcze. Spirale hormonalne posiadają w swojej budowie specjalny zbiorniczek, z którego uwalniane są stopniowo hormony żeńskie, zagęszczające śluz macicy, blokujące owulację i unieruchamiające plemniki. Takie rozwiązanie antykoncepcji zaleca się dla kobiet, które mają już za sobą poród, jednakże nie wyklucza się zakładania wkładek nieródkom. Wybór metody zabezpieczania przed ciążą zawsze powinien być skonsultowany ze specjalistą ginekologiem i indywidualnie dobrany.

Jak wygląda zabieg zakładania spirali antykoncepcyjnej?

Wkładkę domaciczną najlepiej zakładać w pierwszych dniach cyklu miesiączkowego lub zaraz po zakończeniu menstruacji, gdyż wtedy kanał szyjki macicy jest lekko rozchylony, co ułatwia lekarzowi aplikację i zmniejsza ewentualne negatywne odczucia dla kobiety. Ogólnie zabieg nie jest zbyt bolesny, aczkolwiek część kobiet odczuwa lekki dyskomfort. Umieszczenie wkładki w macicy jest poprzedzone wykonaniem przez lekarza ginekologa badań, jak np. USG dopochwowe. Po założeniu, trzeba kontrolować specjalne sznureczki, dołączone do wkładki i tym samym sprawdzać czy znajdują się one we właściwym miejscu.

Następnie po tygodniu powinna mieć miejsce kontrola dokonana przez lekarza np. ze Specjalistycznego Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego Janusz Hejnar, znajdującego się w Krakowie na terenie województwa małopolskiego, która ma na celu sprawdzenie prawidłowego położenia wkładki w jamie macicy. Spirala domaciczna posiada bardzo wiele zalet, przede wszystkim wyklucza codzienne przyjmowanie doustnych hormonów antykoncepcyjnych, co może mieć negatywny wpływ na organizm kobiety. Niekwestionowanym atutem takiego rozwiązanie jest możliwość w każdej chwili wyjęcia wkładki i zajścia w ciążę.  W przypadku wkładek niehormonalnych miesiączka nie zanika, zaś gdy zostanie wybrany model z większą dawką hormonów, to comiesięczne krwawienie może zaniknąć. Kobieta już po 6 tygodniach od urodzenia dziecka może zdecydować się na taką metodą antykoncepcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter