Materiał Partnera Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Słowo dentysta wywołuje negatywne skojarzenia i budzi lęk nie tylko wśród najmłodszych pacjentów, ale i u wielu dorosłych. W dużej mierze są to pozostałości z dzieciństwa i stresu wywołanego niegdyś gabinetem stomatologicznym. Dlatego tak ważne jest, by już we wczesnym wieku zaznajamiać swoją pociechę z profilaktyką i leczeniem zębów. Jak zatem przygotować  dziecko na wizytę u stomatologa? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Wizyta zapoznawcza w gabinecie stomatologicznym

To, jaki przebieg będą miały wizyty malca w gabinecie stomatologicznym, zależy często od nas samych. Przede wszystkim nie wolno zapominać, że dziecko uczy się poprzez obserwację, zwłaszcza osób je wychowujących. Dlatego okazywanie przez rodzica strachu przed dentystą może skutkować u niego identycznym zachowaniem i zaszczepieniem w nim lęku.

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się znacznie wcześniej niż podczas pojawienia się bólu zęba. Zalecana jest około 3 roku życia. Natomiast już dziecko między 6 a 12 miesiącem, możemy zabrać do dentysty, w celu otrzymania informacji o prawidłowej higienie jamy ustnej czy też procesie ząbkowania. To bardzo ważne, by nie zwlekać z odwiedzinami w gabinecie do momentu wystąpienia pierwszych problemów z zębami. Może to wówczas przyczynić się do  powiązania wizyt wyłącznie z bólem i wywoływać przyszły stres.

W przygotowaniu dziecka na wizytę u stomatologa pomocna może być tzw. wizyta  adaptacyjna. Ma ona na celu oswojenie go i zapoznanie z gabinetem dentystycznym. Podczas niej dziecko powinno poznać swojego stomatologa, obdarzyć go zaufaniem. Oswoi się również ze specyficznym  zapachem i zaznajomi ze sprzętem stomatologicznym oraz wydawanym przez niego dźwiękami – doradza specjalista z Centrum Stomatologii Ortodentis w Łomiankach.

Warto również zabrać je kilkukrotnie na własną wizytę (najlepiej krótką) i pokazać, że jest to zwykła, rutynowa czynność.

Rozmowa z maluchem przed wizytą

Nie unikajmy tematu dentysty oraz nie przesadzajmy z jego przywoływaniem. Zbywanie tego wątku nie pozwoli dziecku na wczesne oswajanie się z wizytami w gabinecie, a to z pewnością mu nie pomoże. Natomiast zbyt częste i emocjonalne poruszanie kwestii stomatologa wzbudzi w nim pewne podejrzenia. Mówmy o tym spokojnie i odpowiadajmy na pytania, gdy zadaje je malec. Chcąc przekonać go do profilaktyki dentystycznej, unikajmy stwierdzeń typu „nic mnie nie bolało”. Wywołamy wówczas tylko skojarzenia związane z czynnością, która może ten ból sprawiać.

Bardzo dobrym sposobem na naturalne poruszenie tematu stomatologa są zabawy. Na rynku dostępnych jest wiele gier, które z pewnością ułatwią nam wyjaśnienie czynności dentystycznych. Pomocne są także edukacyjne wizyty w gabinecie, podczas których dziecko uczy się poprzez zabawę. Warto zaopatrzyć się również w książeczki czy bajki związane z tą tematyką.

Jeżeli dziecko samo wypytuje nas o wizytę u dentysty, to pamiętajmy, żeby nigdy nie kłamać. Nie opowiadajmy, że jedziemy gdzieś indziej, jeżeli w rzeczywistości tak nie jest. Nie warto również uspokajać go, zmyślając, że stomatolog nic nie będzie robił. Straci wówczas zaufanie nie tylko podczas kolejnych wizyt, ale i do nas. Wszystko możemy wyjaśnić w sposób przyjemny.

Jak umilić dziecku wizytę u stomatologa?

Bardzo ważne, by dziecko w gabinecie poczuło się komfortowo i było pozytywnie nastawione w przyszłości. Pomocne w tym będą małe nagrody. Za każdą wizytę u dentysty, możemy podarować mu drobny prezent, czy zabrać je w ulubione miejsce. To z pewnością będzie przywoływało miłe skojarzenia i jeśli wizyta będzie wiązała się z niewielkim bólem, osłodzi te trudniejsze. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie karać za złe zachowanie u dentysty, a tym bardziej nim nie straszyć.

Jeżeli w dziecku wyczuwamy lęk przed dentystą, możemy zaproponować mu zabranie ze sobą swojej ulubionej zabawki. Zapewne doda ona otuchy i nieco uprzyjemni pobyt. Warto także umawiać wizyty w najmniej obleganych godzinach (można o nie zapytać swojego stomatologa). Długie oczekiwanie wynudzi naszą pociechę i zniecierpliwi. Co gorsza, w poczekalni czasem można usłyszeć krzyki czy nieprzyjemne odgłosy innego pacjenta, a to tylko niepotrzebnie je wystraszy.

Dziecko u dentysty, co jeszcze musimy wiedzieć?

Przed umówieniem wizyty, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany stomatolog ma dobre podejście do dzieci. Możemy zapytać o to znajomych lub wybrać się do gabinetu i osobiście porozmawiać. To bardzo ważna decyzja, ponieważ warto by nasze dziecko polubiło i zyskało zaufanie do tej osoby.

Pamiętajmy, by nie przekarmiać dziecka przed wizytą w gabinecie. Sprzęt stomatologiczny, zaglądanie wewnątrz jamy ustnej czy nawet stres, może spowodować w tej sytuacji nudności lub wymioty. Lekki posiłek zdecydowanie wystarczy.

Powinniśmy także udzielić stomatologowi wszelkich informacji dotyczących zdrowia naszego dziecka. Jeżeli choruje przewlekle, czy ma infekcje lub alergie, o wszystkim należy powiadomić dentystę podczas przeprowadzanego wywiadu.

Ostatnia i bardzo ważna rzecz, o której nie wolno zapomnieć, to regularny przegląd dentystyczny. Profilaktyka stomatologiczna jest kluczowa dla utrzymania dobrego zdrowia. Dzięki niej dziecko przyzwyczaja się stopniowo do gabinetu oraz nie kojarzy go jedynie z tymi mniej przyjemnymi czynnościami.

Podziel się