Materiał Partnera Co warto wiedzieć o dentofobii?

Co warto wiedzieć o dentofobii?

Dentofobia czyli lęk przed wizytą u dentysty to powszechny problem. Poddawanie się tej fobii może być bardzo przykre w skutkach, bowiem do dentysty powinniśmy się zgłaszać nie tylko w krytycznych wypadkach, ale i profilaktycznie, tak by na bieżąco były wykonywane ważne zabiegi np. oczyszczające lub wzmacniające szkliwo zębów, takie jak piaskowanie czy fluoryzacja. Co warto wiedzieć o dentofobii i jak jej zaradzić?

Co to jest właściwie dentofobia?

Dentofobia to dokładnie silny lęk przed zabiegami stomatologicznymi. Objawy tego zaburzenia to:

  • silne pobudzenie lękowe
  • wzmożona potliwość
  • przyspieszenie akcji serca
  • wzmożona perystaltyka jelit
  • odkładanie wizyty u stomatologa w nieskończoność nawet w obliczu ewidentnej konieczności jak poważne choroby zębów czy silny ich ból.

Objawy te pojawiają się zarówno na myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym, jak i przed nią i w jej trakcie.

Przyczyny dentofobii

Dentofobia to narastający problem, bowiem z aż 46 % Polaków według statystyk boi się panicznie dentysty, a jedynie 13 % 6- latków nie ma żadnych problemów z uzębieniem. Do przyczyn powstawania tego zaburzenia należą czynniki takie jak:

  • traumy z dzieciństwa dotyczące wizyty w gabinecie stomatologicznym, takie jak straszenie dziecka wizytą u dentysty, jeśli będzie jeść za dużo słodyczy
  • nieodpowiednie podejście lekarzy stomatologów
  • niepokojące odgłosy wiertła
  • specyficzny zapach panujący w gabinecie stomatologicznym.

Jak zaradzić dentofobii?

Po pierwsze pacjent musi być prawidłowo poinformowany co do przebiegu i konsekwencji zabiegu tak, aby wiedział na co powinien się przygotować i czego spodziewać. Zaskoczenie często wiążę się samo w sobie z lękiem, a niewiedza przyczynia się do jego potęgowania. Pacjent musi też przedłożyć zdrowie nad lęk. Niestety, ale tu nie ma innej alternatywy. Kolejnym etapem jest odbudowa zaufania do stomatologii poprzez delikatne działanie i wzajemną współpracę. Nie należy naciskać na pacjenta ani do niczego gwałtownie go nie namuszać. Warto tu zastosować metodę małych kroczków i zacząć np. od przekroczenia progu gabinetu, potem usiąść na fotelu, porozmawiać, ustalić tzn. znaki porozumiewawcze. Stomatolog powinien również zadbać o zminimalizowanie bólu poprzez zastosowanie najlepszych i jak najmniej inwazyjnych środków znieczulających, a także zapewnić gabinetowi przyjazną aranżację, która pozwoli pozbyć się fałszywych i nieprzyjemnych wyobrażeń na temat wizyty u dentysty. W tym celu warto zadbać o nowoczesny design.

Opracowanie:

Prywatny gabinet stomatologiczny Dentica Ewa Koźbiał

Łódź , św. Teresy od Dzieciątka Jezus 100 p.215

  • tel. 512 503 505

Podziel się