Materiał Partnera Ekstrakcja ósemek – jak się do niej przygotować?

Ekstrakcja ósemek – jak się do niej przygotować?

Nie ulega wątpliwości, że spośród wszystkich zabiegów stomatologicznych, ekstrakcja ósemek – tzw. zębów mądrości – należy do tych najbardziej nieprzyjemnych. A przynajmniej takiego zdania są pacjenci. Aby uspokoić myśli i nie stresować się zabiegiem, warto się do niego dobrze przygotować – przede wszystkim uzbrajając się w stosowną wiedzę na jego temat. Okazuje się bowiem, że ekstrakcja ósemek to zabieg rutynowy, tak powszechny, że w wielu krajach nawet refundowany.

Dlaczego ósemki sprawiają tyle problemów?

Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki – lub zęby mądrości – potrafią sprawić liczne problemy. Każdy z nas słyszał o osobie, u której zęby te nadawały się wyłącznie do ekstrakcji, czyli usunięcia przez wykwalifikowanego stomatologa – takiego jak Monika Zborowska prowadząca gabinet Emdent.

Omawiane problemy mogą brać się z wielu powodów. Często same zęby mądrości nie chcą z nami współpracować – ich wyżynanie jest utrudnione, rosną krzywo lub wypaczają inne zęby. W takim wypadku w grę wchodzi oczywiście skorygowanie ich położenia przez specjalistyczne aparaty ortodontyczne, ale w związku z tym, że posiadanie trzecich trzonowców ma niewiele zalet, znacznie lepiej zdecydować się na ich usunięcie.

Nawet, jeśli ósemki rosną poprawnie, bardzo trudno jest je pielęgnować – dojście do nich jest utrudnione, przez co w okolicy zębów mądrości częste są stany zapalne. Ich położenie i kształt sprzyjają ponadto próchnicy. Podobnie jak w przypadku innych zębów, także w przypadku trzecich zębów trzonowych najważniejsza jest profilaktyka – nawet, jeśli obecnie nie sprawiają one żadnych problemów, warto regularnie kontrolować ich stan. Pozwoli to na szybkie wykrycie groźnych schorzeń i zareagowanie, zanim ósemki sprawią nam ból.

Jak przebiega zabieg wyrwania zębów mądrości?

Jeśli nasze zęby mądrości kwalifikują się do ekstrakcji, musimy przede wszystkim wiedzieć o znieczuleniu – zabieg tego typu przeprowadza się przy miejscowym, co sprawia, że wielu pacjentów w ogóle nie czuje bólu w trakcie. Całość trwa maksymalnie godzinę, często znacznie krócej. Mimo to odradza się szybkie opuszczanie poczekalni, ponieważ po tego typu stresującym zabiegu częstym objawem są zawroty głowy i ogólne osłabienie. Dajmy sobie chwilę po wyrwaniu ósemek na „dojście do siebie”.

Co istotne, po zabiegu ekstrakcji ósemek możemy bezkarnie jeść lody – są one zalecane przez wielu stomatologów w celu ograniczenia bólu i opuchlizny. Oczywiście nasz jadłospis powinien być jak najlżejszy. Idealne sprawdzą się tutaj zupy-kremy – najlepiej chłodne – i inne tego typu potrawy.

Opracowanie:

Emdent Monika Zborowska Repelewicz

Warszawa , Kiwerska 3

Podziel się