Materiał Partnera Jak przezwyciężyć lęk przed stomatologiem?

Jak przezwyciężyć lęk przed stomatologiem?

Każdy z nas powinien odwiedzać dentystę podczas wizyt kontrolnych, czyli przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku. Są osoby, które podchodzą do tego bardzo starannie i nie mają problemów ze znalezieniem czasu na wizytę kontrolną. Istnieje też duża grupa pacjentów, którzy unikają stomatologa z prostej przyczyny, a mianowicie lęku. Jakie są przyczyny strachu przed spotkaniem z lekarzem dentystą i jak można pokonać taki lęk?

Przyczyny lęku przed stomatologiem.

Jedną z przyczyn strachu przed dentystą są złe doświadczenia wieku dziecięcego. Oznacza to, że jako dzieci być może byliśmy zmuszani do wizyt w gabinecie stomatologicznym i nie kojarzymy ich przyjemnie. Dentysta jawi się jako ktoś, kto powoduje utratę kontroli, ból, nieprzyjemny odgłos urządzeń stomatologicznych. Inną, równie częstą przyczyną lęku, jest obawa przed przekroczeniem strefy intymnej przez lekarza. Jama ustna to strefa, do której dopuszczamy tylko najbliższych. Jeśli mamy do niej dopuścić stomatologa, odczuwamy dyskomfort, a bywa, że i zagrożenie. Na fotelu dentystycznym, jak nigdzie indziej, tracimy kontrolę nad tym, co się dzieje. Musimy zaufać obcej osobie i pozwolić jej na badanie lub leczenie naszego uzębienia. W sytuacji, gdy jesteśmy wciśnięci w fotel dentystyczny, mamy otwarte usta, a w nich pracujące wiertło dentystyczne można czuć lęk. Poza tym również komunikacja werbalna jest bardzo ograniczona, gdyż trudno mówić z otwartymi ustami. Ogólnie można powiedzieć, że mamy prawo do obaw przed wizytą u stomatologa, ale każdy z nas przeżywa to w sposób indywidualny.

Ekstremalne odczuwanie lęku przed dentystą określa się mianem dentofobii. Osoby ze zdiagnozowaną dentofobią przeżywają tak silny strach przed wizytą u dentysty, że wpływa on również na inne strefy ich życia. Potrafią one obsesyjnie myśleć o swoim uzębieniu i wyobrażać sobie różne negatywne sytuacje z tym związane. Powoduje to, że unikają wizyt kontrolnych u dentysty, a to może źle oddziaływać na ich stan zdrowia, gdyż nieleczone zęby stanowią zagrożenie dla organizmu.

Jak pokonać lęk przed wizytą u stomatologa?

Dobrą wiadomością dla wszystkich obawiających się wizyt u dentysty jest taka, że każdy lęk można pokonać. Należy zacząć od wyboru właściwego stomatologa. Najlepiej, jeśli będzie to ktoś z polecenia, rekomendowany przez rodzinę lub przyjaciół. Zawsze też można sprawdzić opinie w Internecie na temat lekarza, którego wybierzemy. Podstawę w przełamaniu lęku stanowi zbudowanie pozytywnej relacji z dentystą i obdarzenie go zaufaniem. Profesjonalny stomatolog, znając nasze obawy przed spotkaniem z nim, dobierze odpowiednią metodę leczenia do naszych potrzeb. Poświęci nam wystarczająco dużo czasu, by przekonać do swojej pracy. Powie, jak można zniwelować ból i ustali hasło, które pozwoli przerwać zabieg w każdej chwili. Niektórym pomoże ulubiona muzyka podczas wizyty lub piłeczki antystresowe, które można trzymać w rękach – doradza stomatolog z wrocławskiej Kliniki Stomatologicznej Maxdent.

Lęk przed stomatologiem można oswoić. Wymaga to czasu i współpracy pacjenta z dentystą. Dobra wola z obu stron może sprawić, że kolejne spotkania będą już mniej traumatyczne  niż na początku. Warto jednak pamiętać, że profilaktyka jest najważniejsza. Regularne wizyty kontrolne zapobiegają rozprzestrzenianiu się próchnicy.

Podziel się