Artykuł sponsorowany Zachowaj własne zęby na dłużej. Czym jest endodoncja?

Zachowaj własne zęby na dłużej. Czym jest endodoncja?

Chyba każdy pragnie, by jak najdłużej mieć własne zęby, bez konieczności wstawiania protezy. Kiedyś zdarzało się to wyjątkowo rzadko. Dziś z pomocą przychodzi nowoczesna stomatologia. Rozwiązaniem jest endodoncja, która pozwala zachować zęby na dłużej – nawet jeśli są one chore i zniszczone.

Kilka słów o endodoncji

Co to jest endodoncja? To jeden z działów stomatologii zachowawczej, skupiający się przede wszystkim na rozpoznawaniu i leczeniu chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Najczęściej stosuje się w niej leczenie kanałowe. Zabiegi są wykonywane przy pomocy cieniutkich narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, zajmujących się endodoncją, znajdziemy takie urządzenia jak mikroskopy operacyjne i endometry.

– Dzisiaj leczenie jest ukierunkowane na minimalną interwencję i oszczędność tkanek zębów. Wzrasta  także świadomość pacjentów, co sprawia, że zmniejsza się częstość ekstrakcji zębów na korzyść leczenia endodontycznego, które stanowi bardzo ważną część codziennej praktyki dentystycznej – podkreśla pracownik gabinetu SE+. Studio stomatologii estetycznej.

Pacjenci rzadko używają pojęcia endodoncja. Zwykle mówią po prostu o leczeniu kanałowym. Zabieg polega na dokładnym oczyszczeniu i opracowaniu systemu kanałowego przy pomocy środków chemo-mechanicznych. Kolejny krok to szczelne wypełnienie kanałów. Dzięki nowoczesnym technikom leczenie można przeprowadzić podczas jednej wizyty – nie musimy kilkukrotnie wracać do gabinetu dentysty. Leczenie jest wykonywane w znieczuleniu, nie musimy więc się obawiać, że będzie dla nas bolesne.

Kiedy stosuje się endodoncję?

Leczenie kanałowe stosuje się wtedy, kiedy mamy do czynienia z zapaleniami miazgi zębowej. Najczęściej jest to po prostu próchnica, ale zdarza się też, że ząb dostaje poważnej infekcji bakteryjnej. Tego rodzaju leczenie może być też konieczne w przypadku urazu zęba. Zakażenie miazgi zębowej może też leżeć u przyczyn stanu zapalnego tkanek otaczających korzeń zęba. Może się wtedy pojawić silny ból i ropień.

– Ostatnie badania w dziedzinie endodoncji wykazały, że zmiany okołowierzchołkowe są jałowe, a powstają jedynie na skutek działania bakterii i ich toksyn znajdujących się w systemie kanałów korzeniowych. Zabieg może nawet doprowadzić do całkowitej remisji zmian okołowierzchołkowych i regeneracji kości – tłumaczy nasz ekspert z SE+. Studio stomatologii estetycznej. Nowoczesne techniki dentystyczne pozwalają uratować ząb przed koniecznością jego usunięcia, nawet jeśli zmiany są bardzo poważne. Warto z nich korzystać – to sposób na uniknięcie protezy zębowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas