Artykuł sponsorowany Jak powinna przebiegać rehabilitacja po udarze mózgu?

Jak powinna przebiegać rehabilitacja po udarze mózgu?

Udar mózgu dotyka w Polsce nawet 80 tys. osób rocznie. Spora część z nich, bo aż 30 tys. może z tego powodu ponieść śmierć. Ci, którym udało się przeżyć, są niekiedy skazani na niedowłady i miejscowe paraliże. By walczyć z tym problemem, należy reagować od razu, gdy tylko któryś z symptomów wystąpi. Wówczas szansa na ratunek jest ogromna, a po wyleczeniu pozostaje rehabilitacja. Jak ją prowadzić, aby pozwoliła na szybki powrót do zdrowia?

Kiedy podjąć rehabilitację po udarze mózgu?

Trudno jest określić jeden uniwersalny moment, kiedy rozpoczęcie rehabilitacji poudarowej okaże się zasadne. Naukowcy i lekarze są zgodni co do jednego - im szybciej, tym lepiej. Wykorzystując plastyczność mózgu, można za pomocą rozsądnej rehabilitacji po udarze przywrócić, częściowo lub całkowicie, funkcjonowanie w jego uszkodzonych obszarach. Działania podjęte szybko pozwalają również na uniknięcie odleżyn i zaników mięśni, które także są częstą konsekwencją udaru. Niezależnie od tego, czy epizod miał charakter krwotoczny, czy niedokrwienny, odpowiednia współpraca z rehabilitantem jest konieczna, aby powrót do zdrowia przebiegł sprawnie.

Jak wygląda rehabilitacja po udarze?

Konsekwencjami po udarze mózgu zwykle są: niedowład prawej lub lewej połowy ciała, trudności w mowie i mimice twarzy oraz zanik umiejętności chodzenia. Z tego względu rehabilitacja poudarowa skupia działania fizjoterapeutów, neurologów i logopedów, które mają na celu przywrócić funkcjonalność tych narządów. Początkowo są to mało wymagające działania jak zmiana pozycji czy pionizacja w celu zapobiegania odleżynom. Przeprowadza się również proste ćwiczenia ręki oraz aparatu mowy. Wraz z poprawą stanu chorego, rehabilitacja przyjmuje charakter ambulatoryjny i opiera się na regularnych zabiegach fizjoterapeutycznych oraz ćwiczeniach ruchowych. Należą do nich systemy ćwiczeń oparte o specyficzne koncepcje teoretyczne (Bobath, Brunnstrom, Jacobson), techniki z wykorzystaniem przyrządów i urządzeń, np. elektrostymulujących aparatów do nauki chodzenia lub ćwiczeń biernych nóg, a także zabiegi fizykoterapeutyczne, jak elektroterapia, ciepłolecznictwo, pole magnetyczne. 

Istotne jest miejsce, w którym odbywa się rehabilitacja. Specjaliści z placówki Rehabilitacja I Masaż Leczniczy Zofia Trąbka potrafią bardzo szybko doprowadzić osobę chorą do sprawności. Po uzyskaniu zadowalających wyników w funkcjonowaniu poszczególnych układów, choremu pozostaje kontynuowanie rehabilitacji adaptacyjnej, która może potrwać nawet do 5 lat.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas