Materiał Partnera Jak poprawnie założyć oraz zdjąć soczewki kontaktowe?

Jak poprawnie założyć oraz zdjąć soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe ułatwiają życie wielu osobom. Jest to rozwiązanie znacznie lepsze, przede wszystkim bardziej praktyczne niż noszenie okularów korekcyjnych. Soczewki wiele ułatwiają osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Choć niektórym może się wydawać, że zakładanie soczewek jest trudne, wcale tak nie jest. Jeśli nie wiesz jak to się robi, przedstawiamy krótką instrukcję,  jak w bardzo prosty sposób możesz założyć oraz ściągnąć swoje soczewki.

Zakładanie soczewek

Soczewki kupujemy w salonie optycznym, których na rynku możemy znaleźć dużo, np w salonie Filak Optyk s.c. którego specjalizacją jest właśnie sprzedaż okularów oraz soczewek. Przy odbiorze soczewek z pewnością zostaniemy poinstruowani jak się je zakłada, jednak nie każdy musi to zapamiętać. Najczęściej opakowanie z soczewkami jest podpisane, zatem łatwo możemy odróżnić soczewkę do lewego jak i prawego oka. Pierwszym i najważniejszym krokiem, o którym wiele osób zapomina jest umycie rąk. Następnie należy jedną z soczewek delikatnie wyjąć z opakowania i ustawić w odpowiedniej pozycji na dłoni, czyli brzegiem do góry. Warto upewnić się, czy soczewka na pewno znajduje się na właściwej stronie. Środkowym palcem dłoni należy odchylić powiekę, a następnie ułożyć soczewkę na białej części oka. Może to sprawiać trudności, gdyż zazwyczaj wymusza to automatyczny odruch mrugania. Jest to jednak do opanowania. Mrugając, delikatnie ruszając okiem oraz patrząc w różne strony osiągniemy odpowiednią pozycję szkła, gdyż soczewka sama ułoży się w odpowiednim miejscu oraz dopasuje do kształtu oka. Wystarczy się tego nauczyć i przywyknąć, niestety nie ma innej na to rady. Wiele osób rezygnuje z zakładania soczewek i się poddaje. To błąd. Trening czyni mistrza, a wprawy nabiera się z czasem. Powinniśmy o tym pamiętać. Soczewki wiele ułatwiają osobom posiadającym wadę wzroku i zdecydowanie są bardziej praktyczne niż okulary. Warto się do nich przyzwyczaić.

Ściąganie soczewek

W pierwszej kolejności, zanim zaczniemy ściągać nasze soczewki należy umyć dłonie. W przypadku kobiet, należy pamiętać o tym, że ściąganie soczewek powinno następować przed wykonaniem demakijażu, nie po. Szczególnie w przypadkach kiedy miałyśmy pomalowane powieki, linię wodną czy też rzęsy. Należy odchylić palcem wskazującym powiekę oraz delikatnie przesunąć soczewkę w dolną część oka. Następnie należy pochwycić lekko w palce soczewkę, a nawet delikatnie ją złapać i odsunąć od oka. Jest to pierwsza metoda ściągania soczewki. Możemy to jednak zrobić również w inny sposób, a mianowicie zepchnąć soczewkę w kącik oka a następnie ją uchwycić w palce kiedy się pofałduje. Dla wielu osób jest to wygodniejsza i lepsza metoda.

Podziel się