Artykuł sponsorowany Jak objawia się depresja?

Jak objawia się depresja?

Statystyki są przerażające! 350 mln osób cierpi na jedną z najczęściej występujących chorób, jaką jest depresją. Natomiast 1,5 mln to osoby chore mieszkające w Polsce! Na pojawienie się depresji ma wpływ wiele czynników. Na depresję może zachorować każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia, a także statusu społecznego. Często się mówi, że osoby, które mają wysoki status społeczny - nie chorują. To błędne myślenie, iż bardzo często jest wręcz przeciwnie. Jak objawia się depresja? Jak pomóc osobie chorej? O tym w dzisiejszym artykule.

Jakie są objawy depresji?

Objawów depresji może być bardzo wiele, jednak jednym z najbardziej charakterystycznych oznak depresji jest długotrwały i uciążliwy smutek. Od zwykłego smutku różni się tym, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rzeczy, które do tej pory nie sprawiały ci problemów, zaczynają być dla Ciebie trudne, żmudne i bezsensu. Rzeczy, które do tej pory sprawiały Ci radość, stają się zwykłą udręką… Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów depresji jest ulotnienie się innych uczuć, na których miejsce wstępuje smutek.

Nierzadko objawem depresji bywają problemy ze snem takie jak nadmierna senność czy bezsenność, brak energii, zmęczenie, płaczliwości, dolegliwości bólowe, mniejszy lub większy apetyt, trudności z koncentracją i pamięcią, utrata radości życia, lęki, utrata zainteresowań, niska samoocena oraz myśli samobójcze.

Jednak należy mieć na uwadze, że nawet wystąpienie większości wyżej wymienionych objawów nie musi od razu oznaczać depresji. Mimo to, jeśli występuje jakakolwiek część powyższych oznak, że coś jest nie tak, przez co najmniej kilka tygodni, powinieneś się zwrócić po pomoc do lekarza specjalisty, który postawi diagnozę.

Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Depresja to taka choroba, w której bardzo ważne jest wsparcie od bliskich. Bez niego - bardzo ciężko będzie z nią wygrać. Codzienna rozmowa z bliskimi o problemie, z którym zmaga się chory, ale także o innych błahych sprawach to pierwszy krok do wyjścia z choroby.

Osoby zmagające się z depresją zazwyczaj odłączają się od innych, unikają kontaktów społecznych. To bardzo częste, dlatego tak ważne jest, aby walczyć o podtrzymanie kontaktów z otoczeniem, a także zainteresowań. Niemniej ważne jest dbanie o siebie - zdrowe odżywianie jest bardzo istotne podczas choroby.

Podczas choroby pomoc psychologa jest niezastąpiona. Osoby chore na depresję powinny korzystać z pomocy psychologa, gdyż to ta osoba doskonale wie, jak radzić sobie z uczuciami i emocjami, a także jak radzić sobie z życiem oraz codziennymi problemami i trudnościami. Warto skorzystać z renomowanego miejsca takiego jak np. Gabinet Specjalistyczny Psychiatryczno-Psychologiczny Lek. Agnieszka Popielewska-Pawłowska mgr Jacek Pawłowski. W ofercie gabinetu znajdziemy między innymi: terapię rodzinną, terapię dla osób z depresją, nerwicą, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami emocjonalnymi, a także pomoc psychologiczną dla osób z niskim poczuciem własnej wartości, kompleksami.

Bardzo często leczenie depresji wiąże się z przyjmowaniem leków antydepresyjnych. Możemy je uzyskać u lekarza psychiatry. Co ważne, psycholog i terapeuta nie mają takiego prawa - zazwyczaj kierują oni pacjenta do dobrego psychiatry, gdyż tylko on ma prawo do wypisania recepty na antydepresanty.

Podsumowując, jak widzimy, osoby chore na depresję koniecznie powinny korzystać z pomocy specjalistów, ale także z pomocy osób najbliższych. Tylko współpraca między tymi osobami, może prowadzić do wyleczenia osoby chorej. Pamiętajmy także, że depresja to poważna choroba, której nie należy ignorować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas