Artykuł sponsorowany Objawy depresji – kiedy stan jest alarmujący?

Objawy depresji – kiedy stan jest alarmujący?

Nie zawsze łatwo jest rozpoznać objawy depresji. Sam termin jest nadużywany i czasem można mylić jego znaczenia z okresowym smutkiem, który każdy z nas czasem doświadcza. W medycynie depresja oznacza zaburzenia nastroju i w przeciwieństwie do chandry, ten stan sam nie minie. Leczenie daje szansę cierpiącej osobie na powrót do normalnego funkcjonowania, które jest niemożliwe zwłaszcza w ciężkiej odmianie tej jednostki chorobowej.

Jakie są typowe objawy depresji?

Przypadków zachorowań na depresję jest niemało, bo ulega jej aż kilkanaście procent dorosłej populacji. Osoby, które na nią cierpią, zaniedbują swoje obowiązki i często nie są w stanie podjąć pracy. Często się też zdarza, że pacjent zgłaszający się do lekarza z innym problemem związanym, np. otyłością, ma też objawy depresji. Nie jest łatwo je rozpoznać, bo u każdej osoby mogą wyglądać inaczej. Oprócz patrzenia na świat w ponurych barwach mogą być to też problemy z koncentracją i pamięcią, czy bezsenność. Zdarzają się też wybudzenia w o 3-5 w nocy i uczucie senności w ciągu dnia. Istnieje też szereg objawów somatycznych, mogących oznaczać zaburzenie nastroju. Dezorientujące mogą być w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej stany nadmiernego pobudzenia, występujące w fazie manii, gdy zaczyna się snucie planów. Kończy się to popadnięciem znów w stan obniżenia nastroju.

Kto pada najczęściej ofiarą depresji?

Kwestię depresji należy potraktować poważnie, bo brak pomocy może być niebezpieczny dla cierpiącej osoby i skazuje ją na pogłębienie stanu chorobowego. Podjęcie terapii w nasilonym stanie jest konieczne np. w Gabinecie Lekarskim Hanna Banach-Wawrzyniak. Osoby szczególnie narażone na pogrążenie się w stanie depresyjnym mają często w rodzinę podobne przypadki, stąd można wnioskować o genetycznych predyspozycjach. Innym powodem, z których popada się w ten stan, to trudne i traumatyczne wydarzenia oraz poczucie osamotnienia. Przyczyny powinny zostać ustalone przez lekarza, który rozpocznie adekwatny sposób leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas