Materiał Partnera Jak długo trwa terapia psychodynamiczna i w jakich przypadkach warto się na nią zdecydować?

Jak długo trwa terapia psychodynamiczna i w jakich przypadkach warto się na nią zdecydować?

Terapia psychodynamiczna jest sposobem na złagodzenie wewnętrznych konfliktów, a tym samym rozwiązanie problemów, które z różnych powodów spychaliśmy do podświadomości. Jednak nie zawsze jest to odpowiednie rozwiązanie i nie u każdego pacjenta się sprawdzi. Kiedy więc będzie dla nas dobra? Ponadto, czy zdajemy sobie sprawę, z tego, jak długo taka terapia powinna trwać?

Zaburzenia, w których sprawdzi się terapia psychodynamiczna

Pomoc terapeuty bywa niezbędna, a w niektórych bez niej leczenie farmakologiczne nie jest dostatecznie skuteczne, czy też pacjent nie jest w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania i poradzić sobie z problemami. Jak wskazują specjaliści, jej skuteczność jest szczególnie widoczna w przypadku pacjentów, którzy cierpią na: zaburzenia odżywiania, zaburzenia nastroju, zaburzenia osobowości, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego, problemy w relacjach z innymi ludźmi.

Warto jednak dostrzec, że jest to rodzaj terapii, który sprawdza się u bardzo wielu pacjentów, z różnorodnymi zaburzeniami natury psychologicznej i psychicznej. Umiejętnie prowadzona jest w stanie skutecznie pomóc poradzić sobie z problemami, z których nawet nie zdawali sobie oni sprawy. Właśnie w czasie spotkań z terapeutą stają się one wyraźnie widoczne i dostrzegają możliwość zmiany.

Ile czasu trwa terapia psychodynamiczna?

Zdaniem specjalisty z Salwatoriańskiego Ośrodka Terapeutycznego ciężko wskazać określony czas takiej terapii. Będzie to zależne, chociażby, od tego, jakie problemy u danej osoby są do przepracowania, stanu pacjenta, czy też tego, w jakim tempie będą pojawiać się efekty. W wielu przypadkach terapia pochłania kilka miesięcy, a czasami nawet lat. W tym czasie pacjent spotyka się ze specjalistą najczęściej 2-3 razy w tygodniu, a pojedyncza sesja trwa od 45 do 60 minut. Można spotkać się także z częstotliwością raz na tydzień, jednak wszystko ustalane jest indywidualnie. Zawsze w pierwszej kolejności odbywa się wstępne spotkanie kwalifikacyjne, ma ono formę rozmowy, na której terapeuta chce poznać problemy chorego.

Opracowanie:

Salwatoriański Ośrodek Terapeutyczny SOTer

Kraków , św. Jacka 16

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas