Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć przed wizytą u psychologa?

Co warto wiedzieć przed wizytą u psychologa?

Wizyta u psychologa nadal u wielu osób mieszkających w naszym kraju brzmi jak coś zupełnie nierealnego, ale na szczęście pojęcie na ten temat z czasem zmienia się na lepsze. Z tego względu, dobrze będzie nieco bliżej zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat psychologii, a także samej wizyty u psychologa. Poniżej zamieszczamy najbardziej przydatne informacje w tym temacie.

Podstawowe kwestie

Na początek, zwróćmy uwagę na to, kiedy najlepiej będzie udać się do psychologa. Samo rozpoczęcie współpracy z psychologiem najczęściej będzie wymagało naszej własnej inicjatywy, gdyż to my najlepiej będziemy wiedzieć, czy różnego rodzaju sytuacje, których doświadczamy w życiu wpływają negatywnie na nasze samopoczucie czy też ogólnie na uczucia. W życiu wielu osób nierzadko dochodzi bowiem do sytuacji, w której nie mogą one poradzić sobie psychicznie z danym wydarzeniem. To właśnie wtedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u psychologa, który pomoże między innymi uporządkować nam myśli. Warto skorzystać z usług psychologa także w sytuacji, gdy czujemy, że osoby z naszego najbliższego otoczenia nie okazują wystarczającego wsparcia.

Gdy już zdecydujemy się na wizytę u psychologa, będziemy musieli stanąć przed decyzją w postaci wyboru konkretnego specjalisty. Bardzo ważne jest to, aby przed umówieniem prywatnej wizyty sprawdzić dokładnie, z jakim specjalistą będziemy mieć do czynienia, gdyż trafić możemy nie tylko do psychologa, a także do psychoterapeuty czy też psychiatry. Przy samym doborze konkretnego specjalisty najlepiej oczywiście kierować się wykształceniem oraz uprawnieniami specjalisty. To najbardziej podstawowe kwestie, o które trzeba zadbać w przypadku doboru odpowiedniego specjalisty, ale przydatne okazać może się także skorzystanie z opinii zamieszczanych w internecie czy też postawienie na specjalistę z polecenia znajomych.

Kim jest psycholog?

Dzięki informacji od ekspertów z pracowni neuroterapii Dobrostan Mózgu udało nam się także ustalić, na czym dokładnie polega różnica między psychologiem oraz psychiatrą. Osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia nie może tytułować się lekarzem, co przekłada się na to, że psycholog nie może wystawiać recept na leki. Przez to, często do psychologa udaje się w celu odbycia terapii, a do psychiatry po przepisanie odpowiednich leków pozwalających na polepszenie sytuacji pacjenta. Oprócz tego rozróżnienia, praca psychologa oraz psychiatry różni się też w innej kwestii. Mianowicie chodzi o to, że do psychologa udajemy się głównie po uzyskanie porady pozwalającej na poprawę złego samopoczucia będącego efektem przykrego wydarzenia w życiu.

Psychiatra funkcjonuje jednak na innej zasadzie, gdyż nie oferuje tylko przeprowadzenia terapii, ale zamiast tego, zajmuje się diagnozą oraz opracowaniem sposobu leczenia, który pozwoli pacjentowi poradzić sobie z problemami psychicznymi. Oczywiście, zadaniem psychiatry jest także przepisanie odpowiednich leków. Co więcej, psychiatra może także dodatkowo prowadzić we własnym zakresie prywatną praktykę lub pracować na oddziale w szpitalu psychiatrycznym, czego psycholog zrobić oczywiście nie może ze względu na brak wykształcenia pozwalającego na określanie siebie lekarzem. Psychiatra zajmuje się także zazwyczaj znacznie głębszymi problemami psychicznymi.

Pierwsza wizyta

Zanim udamy się na pierwszą wizytę u psychologa, pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby pozbyć się wszelkich obaw związanych z negatywną oceną ze strony otoczenia, gdyż podjęcie decyzji o udanie się na taką wizytę jest jak najbardziej słusznym posunięciem. Sama pierwsza wizyta stanowi najczęściej jedynie wstęp do dalszych wizyt, podczas której to psycholog poznaje klienta oraz próbuje zebrać najbardziej przydatne informacje na jego temat pozwalające w dalszej kolejności na dobranie odpowiedniego sposobu na poradzenie sobie z danym problemem. Podczas pierwszej wizyty będziemy mogli także dopiąć wszelkie szczegóły związane z zasadami współpracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas