Artykuł sponsorowany Na czym polega chirurgiczne usuwanie zębów mądrości?

Na czym polega chirurgiczne usuwanie zębów mądrości?

Zęby mądrości, czyli ostatnie zęby trzonowe po obu stronach szczęki, zwykle pojawiają się w wieku 17-21 lat. Ósemki rosną jako ostatnie, zatem często zdarza się, że w jamie ustnej nie ma dla nich wystarczającej ilości miejsca. Ponadto są one w zasadzie nieprzydatne – nie pełnią żadnej istotnej funkcji w organizmie. Gdy występują nieprawidłowości związane z ich wzrostem, przeprowadza się tzw. dłutowanie. 

Na czym polega dłutowanie?

Dłutowanie to chirurgiczne usuwanie zębów mądrości. Przeprowadza się je z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia chirurgicznego tzw. piezosurgery i w warunkach jałowych. Lekarz nacina wówczas dziąsło i odsłania kość. Następnie za pomocą wiertła usuwa problematyczny ząb, po czym zszywa ranę. Cały proces odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem jako pacjenci nie musimy stresować się, że zabieg będzie bolesny. Warto jednak pamiętać o tym, że jest on dość poważny, dlatego powinniśmy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń lekarza, który zajmie się chirurgicznym usuwaniem zęba. Należy też stosować specjalne okłady przeciwobrzękowe. Gabinet stomatologiczny White Dental Clinic oferuje je swoim klientom bezpłatnie od razu po zakończeniu zabiegu.

Kiedy konieczne jest dłutowanie zębów?

Jak zostało wspomniane, kiedy zęby mądrości zaczynają rosnąć, to często okazuje się, że nie ma dla nich miejsca. Wówczas ósemki nieprawidłowo się ustawiają, naciskają na pozostałe zęby lub wyrzynają się pod niewłaściwym kątem. Warto zwrócić też uwagę na przypadek tzw. zębów zatrzymanych, które nie zostały w pełni wykształcone, ale i nie uległy wyrznięciu z kości. Trzeba także wiedzieć o tym, że ósemki są szczególnie narażone na rozwój próchnicy ze względu na fakt, iż znajdują się daleko w jamie ustnej. Znaczne ubytki próchnicowe zatem również należą do wskazań do wykonania chirurgicznego usuwania zęba. 

O czym musimy pamiętać po zabiegu dłutowania?

Choć zabieg dłutowania przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, to gdy substancja przestanie działać, zaczniemy odczuwać dyskomfort. Warto więc wcześniej przyjąć środek przeciwbólowy, który zostanie nam zalecony przez lekarza – na przykład z gabinetu stomatologicznego White Dental Clinic. Jak zostało wspomniane, bardzo prawdopodobne jest, iż po operacji pojawi się opuchlizna. Umawiając się na zabieg, warto zaplanować to w taki sposób, aby przez kilka kolejnych dni móc spokojnie wypocząć i dojść do siebie. Ponadto zdarza się, że pojawia się pozabiegowy skurcz mięśni twarzoczaszki, nazywany też szczękościskiem. Powoduje on silny dyskomfort podczas otwierania ust. 

Opracowanie:

White Dental Clinic Przemysław Lutostański

Warszawa , Stefana Żeromskiego 1 lok. U9

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas