Artykuł sponsorowany Jak alkoholizm wpływa na zdrowie?

Jak alkoholizm wpływa na zdrowie?

Częste sięganie po alkohol przed długi czas może stopniowo prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Alkoholizm to bardzo poważna przypadłość, która spotyka ludzi niezależnie od ich wieku czy statusu społecznego. Z takim problemem zmagają się nie tylko osoby dorosłe, ale również bardzo młode – nawet niepełnoletnie. Jakie szkody dla zdrowia wyrządza alkohol? Przekonaj się.

Jakie ilości spożywanego alkoholu są bezpieczne?

Działanie spożywanego alkoholu na organizm zależy od kilku czynników. Kluczowa jest nie tylko płeć, ale również sama waga, schorzenia, z jakimi boryka się dana osoba, rodzaj alkoholu czy sposób jego spożywania. Specjaliści z takich miejsc, jak Attente Prywatny Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień, podkreślają, że zdecydowanie bardziej podatne na działanie alkoholu są osoby młode, a także kobiety.

Problem z nadużyciem pojawia się wtedy, kiedy alkohol spożywany jest w dużych ilościach. Zdaniem ekspertów, dzienna i niegroźna dla zdrowia dawka alkoholu wynosi:

  • dla kobiet od 20 do 30 gramów,
  • dla mężczyzn 40 gramów.

W przeliczeniu na spożywany alkohol teoretycznie dziennie można spożywać około jednego litra piwa, dwóch kieliszków wina lub 120 ml wódki. Jednakże spożywanie dziennie takiej porcji alkoholu może prowadzić do uzależnienia i chęci picia większych ilości.

Alkohol i jego wpływ na zdrowie człowieka

Nałogowe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach to alkoholizm. Nadmiar tak zwanych „procentów” wpływa negatywnie na ludzki organizm. Prowadzi do uszkodzenia między innymi:

  • wątroby,
  • mózgu,
  • serca.

Niezależnie od rodzaju spożywanego trunku, odpowiedzialnym za ten stan jest zawarty w nim alkohol etylowy. Jego nadmierne ilości nie tylko zaburzają percepcję, ale przyczyniają się przede wszystkim do rozwoju takich chorób, jak nowotwór jamy ustnej, gardła, jelita grubego oraz trzustki. Powodują również przypadłość określaną marskością wątroby oraz mogą prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych.

Problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu jest niezwykle niebezpieczny u kobiet w ciąży. Prowadzi do tak zwanego działania teratogennego, czyli powstania różnego rodzaju wad płodu. Może przyczynić się także do rozwoju płodowego zespołu alkoholowego – FAS.

Osoby, które mają problem ze spożywaniem nadmienianych ilości trunków, bardzo często zaprzeczają takiemu stanowi rzeczy. Warto jednak, aby dzięki pomocy osób najbliższych oraz specjalistów zaczęły działać na rzecz pozbycia się szkodliwego dla nich nałogu. Jest to niezbędne dla ich zdrowia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas