Artykuł sponsorowany Które leki uzależniają i dlaczego?

Które leki uzależniają i dlaczego?

Stosowanie niektórych medykamentów niesie ryzyko uzależnienia. Dlatego warto wiedzieć, które leki uzależniają i dlaczego. Do najczęściej wywołujących lekozależność środków należą leki przeciwbólowe, uspokajające oraz nasenne. Uzależnieni, odczuwający narastającą potrzebę wspomagania się nimi, zapominają o zaleceniach i domagają się wypisania kolejnej recepty lub szukają nielegalnych dróg do ich pozyskania.

Jakie leki najczęściej uzależniają?

Mechanizm prowadzący do lekozależności opiera się – z jednej strony – na uczuciu błogostanu po zażyciu środka, z drugiej – na pojawieniu się niepokoju oraz innych objawów psychicznych i fizycznych w przypadku jego braku. Na uzależnienie od niektórych leków narażeni są wszyscy pacjenci, którzy często sięgają po środki z grupy opioidów, barbituranów i benzodiazepin.

Leki opioidowe

Opioidy są dostępne w aptekach bez recepty (OTC). Należą do nich środki przeciwbólowe, takie jak Tramadol, a także syropy na kaszel, zawierające kodeinę lub dekstrometorfan. Opioidy mogą powodować uzależnienie fizycznie i psychicznie.

Benzodiazepiny

Są to leki na receptę, wykorzystywane w leczeniu bezsenności, depresji i lęku. Ryzyko uzależnienia się od nich wzrasta wraz z przedłużaniem czasu stosowania.

Barbiturany

Barbiturany wykorzystywano przez całe lata w lekach uspokajających i nasennych – dziś ograniczono ich stosowanie, jednak nadal stanowią substancję czynną wielu leków receptowych. Ich przedawkowanie i nagłe odstawienie grożą poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Ze względu na powyższe zagrożenia, szczególną czujność powinniśmy zachować stosując leki:

  • nasenne,
  • przeciwbólowe,
  • uspokajające,
  • hormonalne.

Jak poradzić sobie z lekozależnością?

Od wymienionych tu leków łatwo można się uzależnić – dużo trudniejsze będzie zerwanie z lekozależnością. Zazwyczaj osoba uzależniona potrzebuje coraz większych dawek swego „ulubionego środka”, aby osiągnąć satysfakcjonujący ją efekt. To typowy dla  uzależnień wzrost tolerancji. Lekomania wymaga detoksykacji w specjalistycznej placówce, takiej jak Ośrodek Terapii Uzależnień Trzeźwość w Łomży. Niebezpieczne jest nagłe pominięcie kolejnej dawki leku, gdyż może to wywołać  objawy tzw. zespołu odstawienia, do których należą:

  • lęk i napady paniki,
  • zaburzenia snu,
  • brak apetytu,
  • drgawki,
  • objawy psychotyczne – omamy, halucynacje, urojenia.

Z lekozależnością trudno poradzić sobie samodzielnie, ale szczera rozmowa ze specjalistą pozwoli zidentyfikować problem i rozpocząć terapię. Trzeba tylko podjąć decyzję.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas