Artykuł sponsorowany Gdzie szukać pomocy w walce z depresją?

Gdzie szukać pomocy w walce z depresją?

Osoby, które czują nieuzasadniony smutek przez wiele tygodni, ale także obniżony nastrój czy lęk i nie potrafią sobie poradzić z tymi uczuciami, bardzo często cierpią z powodu depresji. Dolegliwość ta uznawana jest za jedną z najczęściej występujących schorzeń na świecie i  każdego roku mierzy się z nią coraz bardziej liczna grupa osób. Dlatego już pierwszej fazie choroby należy szukać pomocy. Gdzie można ją znaleźć?

Lekarz internista 

Złe samopoczucie, spadek nastroju, smutek, lęk i przygnębienie to nie wszystkie symptomy depresji. Czasami towarzyszą jej też objawy somatyczne. Dlatego warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza internisty, który przeprowadzi z chorym wywiad i wstępnie oceni czy powodem złego samopoczucia może być depresja, czy też inne choroby. W razie konieczności zleci badania obrazowe i laboratoryjne. Jeżeli jednak nie będzie miał wątpliwości co do stanu swojego pacjenta, może stwierdzić, że kwalifikuje się on do leczenia farmakologicznego i przepisać mu wybrane leki. Dodatkowo skieruje go do gabinetu psychiatry lub psychoterapeuty.

Lekarz psychiatra 

Jeżeli lekarz, po wykluczeniu innych chorób, kieruje swojego pacjenta do psychiatry, wówczas warto udać się do takiego specjalisty. Wizyta u tego lekarza powinna odbyć się zwłaszcza wtedy, kiedy walka z depresją trwa już od dłuższego czasu, a objawy się nasilają. Może on zadecydować o konieczności wdrożenia leczenia farmakologicznego. Na efekt działania leków trzeba jednak poczekać nawet kilka tygodni, dlatego dodatkowo specjalista zaleci wizytę w  gabinecie psychoterapeutycznym.

Gabinety psychoterapii 

W każdym stadium depresji warto odwiedzić psychologa lub psychoterapeutę, czyli specjalistę, który przyjmuje na przykład w Gabinecie Psychoterapii Gestalt. Zaproponuje on właściwą w danym przypadku terapię poznawczą, behawioralną czy interpersonalną. Ta pierwsza koncentruje się przede wszystkim na zmianie dysfunkcyjnego myślenia. Druga z kolei na zachowaniach pacjenta i wypracowaniu zmian poprawiających jego stan. Terapia interpersonalna dotyczy między innymi problemów w relacjach i komunikacji z rodziną i bliskimi, ale także na przykład w miejscu pracy. W celu uzyskania poprawy stanu chorego często konieczne jest połączenie terapii u psychologa z leczeniem farmakologicznym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas