Artykuł sponsorowany Psychoterapia zaburzeń osobowości

Psychoterapia zaburzeń osobowości

Zaburzenia osobowości występują pod wieloma postaciami. Równie liczne są kryteria ich diagnozowania. W tym zakresie główna trudność, przed jaką staje psychoterapeuta, polega na rozróżnieniu normy i odstępstwa od niej w zachowaniu pacjenta. Problemem niekiedy jest wskazanie rodzaju występującego zaburzenia. Charakterystykę najczęstszych zaburzeń oraz metodę leczenia poznacie, czytając poniższy artykuł.

Rodzaj zaburzeń osobowości

W psychiatrii wyróżnić możemy kilka typów zaburzeń osobowości. Ich diagnostyka odbywa się podczas konsultacji z psychoterapeutą. Judyta Popów, psychoterapeutka z Wejherowa, oferuje profesjonalną pomoc również w tym zakresie.

Zaburzenia osobowości ujawniają się pod postacią różnych objawów chorobowych.

Zaburzeń osobowości jest wiele. Jednym z nich osobowość paranoiczna. Charakteryzuje się ona nadmierną podejrzliwością wobec otoczenia. Związana z tym jest często nerwica oraz pozostawanie pod wpływem wysokiego stresu. Osoby o tym rodzaju osobowości odczuwają nieuzasadnione lęki i zawsze spodziewają się ataku – są też przekonane o złych intencjach innych ludzi. Nie mówią wiele na swój temat, nie wybaczają urazy zarówno tej realnej, jak i urojonej, mają tendencję do oskarżania partnerów o zdradę...

Osobowość schizoidalna charakteryzuje się pewnym stopniem aspołeczności. To indywidualiści, którzy zachowują dystans emocjonalny wobec innych. Mogą poświęcać całą swoją uwagę zainteresowaniom lub pracy, postrzegając je jako misję, ale cierpią z powodu samotności.

Innym rodzajem zaburzeń jest osobowość zależna. Wyróżnia je nadmierna i bezpodstawna niesamodzielność w dorosłym życiu. Towarzyszy temu trudność w wyrażaniu własnego zdania i podejmowaniu decyzji. Osoby te potrzebują wsparcia ze strony bliskich, bez nich pozostają bierne.

To tylko wybrane przykłady, które nie wyczerpują tematu.


Psychoterapia pozwala odkryć ukryte mechanizmy, które mają wpływ na nasze życie, w tym też czynniki prowadzące do powstania zaburzeń osobowości. Ich wskazanie, a jednocześnie też diagnoza występującego u pacjenta rodzaju odbywa się we współpracy pacjenta z psychoterapeutą podczas sesji w gabinecie psychoterapii. W zależności od rodzaju zaburzenia psychoterapeuta dobiera odpowiednie do pracy metody.

Przyczyny powstawania zaburzeń osobowości są bardzo różne. W większości przypadków zaburzenia osobowości powstają w okresie dorastania, a ujawniają się w każdym wieku w sytuacjach psychicznego kryzysu. Duży wpływ na ich wystąpienie mają czynniki wrodzone, sytuacja rodzinna, na przykład brak jednego rodzica, nieprawidłowe relacje między nimi, warunki społecznej patologii, a także doświadczenie maltretowania. Pod uwagę muszą być wzięte też kontakty na linii dziecko – rodzic oraz występujące w nich: nadmierna kontrola czy też chłód emocjonalny. Istotnym czynnikiem będzie też zażywanie przez pacjenta substancji psychoaktywnych.

Zaburzenia osobowości można leczyć za pomocą psychoterapii psychodynamicznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas