Artykuł sponsorowany Gastroskopia – na czym polega i jak się do niej przygotować?

Gastroskopia – na czym polega i jak się do niej przygotować?

Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów, służących lekarzom do obserwacji górnego odcinka układu pokarmowego, jest gastroskopia. To krótkie badanie jest też doskonałą okazją, aby gastrolog mógł pobrać próbki do dalszej diagnostyki, w tym między innymi badań histopatologicznych. Wiele osób zastanawia się, na czym dokładnie polega gastroskopia i w jaki sposób należy się do niej przygotować. Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Słowo gastroskopia wywodzi się z greki i jest zlepkiem słów: gastrós – żołądek, a także skopeín ­– badać, oglądać. Jest to badanie żołądka przy pomocy wziernika, który służy do oglądania jego wewnętrznych ścian oraz ścianek przełyku. Wziernik, czyli endoskop, jest przyrządem wyposażonym w niewielką lampę oraz układ optyczny, za pomocą którego lekarz może obejrzeć wybrane odcinki poszczególnych narządów. Aby takie oględziny dały realny obraz stanu zdrowia pacjenta, należy się do nich odpowiednio przygotować.

Przygotowania do badania

Jak zauważa Lek. Med. Gastrolog Krzysztof Beszter z Gabinetu lekarskiego w Bielsku – Białej: właściwe przygotowanie do zabiegu gastroskopii ma kluczowe znaczenie do prawidłowej diagnostyki pacjenta. Osoba, którą skierowano na badanie endoskopem, musi zostać szczegółowo poinformowana o tym, że w dniu zabiegu należy być na czczo, minimum 8 godzin przed planowaną wizytą u gastrologa. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny, a na kilka dni przed zabiegiem najlepiej jest unikać tłustych, smażonych i mocno przetworzonych pokarmów.

Bardzo ważne jest też, by na 4 – 5 godzin przed zabiegiem gastroskopii nie przyjmować żadnych lekarstw doustnych, płynów (w tym też wody), nie palić i nie żuć gumy. Każda, nawet minimalna ilość płynów lub pokarmów pobudza przewód pokarmowy do zwiększonego wydzielania soków trawiennych, a to z kolei może utrudnić lekarzowi badanie i wyciągnięcie z niego właściwych wniosków. Warto też pamiętać, aby przed wejściem do gabinetu usunąć z jamy ustnej wszelkie elementy, takie jak: koronki, aparaty korekcyjne lub kolczyki, które mogłyby stanowić zagrożenie.

Gastroskopia – ze znieczuleniem czy bez?

Pacjenci często zastanawiają się, na czym polega przygotowanie pacjenta do zabiegu gastroskopii w gabinecie zabiegowym i czy jest możliwe znieczulenie miejscowe. Wsunięcie wziernika w głąb przełyku nigdy nie jest przyjemne i wywołuje naturalny odruch wymiotny, dlatego lekarze gastrolodzy stosują miejscowo lidokainę, by do niego nie doprowadzić.

Zabieg gastroskopii trwa zwykle około kwadransa, jednak znieczulenie gardła i przełyku może działać nawet do 2 lub 3 godzin, dlatego nie należy w tym czasie przyjmować żadnych pokarmów czy płynów ani kierować samochodem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas