Materiał Partnera Foniatra, audiolog, laryngolog – którego specjalistę powinniśmy wybrać?

Foniatra, audiolog, laryngolog – którego specjalistę powinniśmy wybrać?

Zazwyczaj foniatra jest równocześnie audiologiem oraz laryngologiem, ponieważ foniatria i audiologia to specjalizacja w dziedzinie otorynolaryngologii. Zakres działań tych specjalistów różni się jednak między sobą i warto wiedzieć, który gabinet wybrać, by najszybciej zdiagnozować problem i przystąpić do leczenia. Zobacz, czym zajmują się poszczególni specjaliści.

Otolaryngolog

Otolaryngolog, w skrócie nazywany zazwyczaj laryngologiem to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób uszu, krtani, nosa oraz gardła. Możemy zwrócić się do niego o pomoc także w przypadku dolegliwości bólowych kości skroniowej, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy oraz oskrzeli.

Przepisuje on leki, a także wykonuje konieczne zabiegi chirurgiczne gruczołów ślinowych, języka oraz zatok przynosowych, w tym także zabiegi endoskopowe zatok przynosowych oraz krtani. Otolaryngolog zajmuje się także:

  • chirurgią szczękową – resekcją kości szczękowej,
  • zabiegami endoskopowymi przełyku,
  • chirurgią dolnych dróg oddechowych
  • chirurgią rekonstrukcyjną.

Laryngolog jest lekarzem specjalistą, więc niezbędne jest skierowanie na badania, wystawione przez lekarza rodzinnego.

Audiolog

Audiolog to lekarz laryngolog wyspecjalizowany w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń słuchu. Audiologia to bowiem specjalizacja w zakresie otorynolaryngologii. Na wizytę u lekarza audiologa kieruje nas lekarz rodzinny lub otolaryngolog. W gabinecie audiologicznym przeprowadzane są różne badania słuchu, w tym:

  • tympanometrię – badanie pozwalające wykryć niedosłuchy nawet u niemowląt,
  • audiometrię tonalną,
  • badanie ABR.

Dobrze wyposażone gabinety audiologiczne oferują także leczenie przy pomocy urządzenie Ear Popper. Pomaga ono głównie w przypadku zaburzeń drożności trąbek słuchowych u dzieci, a także dorosłych, szczególnie u osób narażonych na zmiany ciśnienia atmosferycznego: często korzystających z podróży lotniczych lub uprawiających nurkowanie.

Foniatra

Foniatra to lekarz laryngolog zajmujący się fizjologią i patologią mowy. Zazwyczaj jest jednocześnie specjalistą z dziedziny audiologii. Warto udać się do niego w przypadku problemów z głosem, krtanią lub innymi niepokojącymi objawami związanymi z narządami mowy. Również nieprzemijająca chrypka, którą często bagatelizujemy, może być objawem poważnej choroby, lekarz foniatra jest więc nieoceniony w wielu sytuacjach.

Zazwyczaj kieruje nas do niego otolaryngolog nieposiadający specjalizacji z audiologii i foniatrii, rzadziej lekarz rodzinny – ten zazwyczaj początkowo przepisuje skierowanie do laryngologa.

Foniatra leczy choroby krtani, strun głosowych, a także zaburzenia mowy. Lekarz foniatra-audiolog dobiera również aparaty słuchowe i uczy ich prawidłowego zakładania.

W niektórych placówkach medycznych, takich jak Gabinet laryngologiczny lek. Beaty Bocheńskiej przyjmuje lekarz laryngolog, który jednocześnie jest także audiologiem i foniatrą. Warto wybrać takiego lekarza, ponieważ posiada on pełną wiedzę i w przypadku zdiagnozowania problemów ze słuchem lub strunami głosowymi może od razu podjąć leczenie. Unikniemy więc wizyt u wielu specjalistów, a co za tym idzie, zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Opracowanie:

Gabinet laryngologiczny Beata Bocheńska

Radzyń Podlaski , kard. Stefana Wyszyńskiego 17/10a

Podziel się