Artykuł sponsorowany Co jest przyczyną krwawień z nosa?

Co jest przyczyną krwawień z nosa?

Krwawienie z nosa to powszechna i często bagatelizowana dolegliwość. Każdy z nas doświadczył jej przynajmniej raz w życiu. Jeżeli jednak krwotoki z nosa regularnie się powtarzają, nie wolno ich ignorować. Może być to objaw jakiejś poważniejszej choroby. Wskazana jest wówczas wizyta u specjalisty, a konkretnie – u laryngologa. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawień z nosa?

Dlaczego krew wycieka z nosa?

Podstawową funkcją nosa jest ogrzewanie, nawilżanie i oczyszczanie wdychanego przez człowieka powietrza. Aby było to możliwe, konieczny jest ciągły przepływ krwi, dlatego też śluzówka nosa jest tak bogato unaczyniona. Są to jednak bardzo drobne naczynia krwionośne, które stosunkowo łatwo uszkodzić. Aż 1/3 krwotoków z nosa spowodowana jest właśnie uszkodzeniem śluzówki. Zwykle dzieje się tak na skutek urazu mechanicznego. Wynaczynienie krwi do jamy nosa powodują także infekcje górnych dróg oddechowych i zatok. W większości przypadków są to niewielkie i łatwe do zatamowania krwawienia. Trudniej poradzić sobie z krwotokami będącymi następstwem nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy chorób związanych z zaburzoną krzepliwością krwi. Do innych przyczyn krwawień z nosa laryngolodzy zaliczają przemęczenie i ciążę. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka krwotoki z nosa mogą być wynikiem burzy hormonalnej typowej dla stanu błogosławionego.

Jak skutecznie zatamować krwawienie z nosa?

Zazwyczaj, kiedy zauważymy, że z jam nosa leci nam krew, unosimy głowę do góry, by nie pozwolić jej spłynąć. To błąd, ponieważ wówczas krew przedostaje się do gardła, co nie jest wskazane. Jak radzi specjalista z NZOZ LAR-MED – głowę należy pochylić do przodu i lekko ścisnąć skrzydełka nosa, wytrzymując w tej pozycji kilka minut. Do nasady nosa lub czoła warto przyłożyć zimny kompres. Może to być nawet kostka lodu owinięta w ręcznik. Kiedy krwawienie ustanie, dobrze przemyć nos wodą morską lub solą fizjologiczną. Jeśli jednak krwotoku nie udało się zahamować w ciągu 20 minut, lepiej udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Otolaryngolog przeprowadzi wywiad lekarski i wykona serię badań. Zwykle w takiej sytuacji wykonuje się badanie jamy nosowej przy pomocy wziernika Hartmanna, wziernikowanie tylne i ręczne badanie nosogardła. Jeżeli intensywne krwotoki z nosa zdarzają się regularnie, specjalista może zlecić badania dodatkowe – tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Leczenie krwawień z nosa polega najczęściej na założeniu tamponady przedniej lub tylnej nosa. Rzadziej stosuje się koagulację elektryczną i metody inwazyjne (np. chirurgiczne zamykanie naczyń krwionośnych).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas