Artykuł sponsorowany Najczęstsze choroby krtani leczone przez otolaryngolog Krystynę Szymańską-Kumar

Najczęstsze choroby krtani leczone przez otolaryngolog Krystynę Szymańską-Kumar

Początkowym odcinkiem dróg oddechowych przenoszącym powietrze z jamy ustnej i nosowej do tchawicy jest właśnie krtań. W jej wnętrzu znajdują się mięśnie zamykające drogi oddechowe podczas jedzenia i picia. Składa się również z pięciu chrząstek; jedna z nich zwana jabłkiem Adama jest szczególnie widoczna u mężczyzn. To właśnie krtań odpowiada za wytwarzanie dźwięków dzięki drganiom fałd głosowych. Jej choroby mogą więc znacząco wpłynąć na stan zdrowia. Jakie są objawy schorzeń krtani? Kiedy trzeba iść do laryngologa?

Infekcje krtani wywoływane przez bakterie i wirusy

Jedną z najczęstszych chorób dotykających tę delikatną część dróg oddechowych jest ostre i przewlekłe zapalenie krtani. Schorzenie to wywołują najczęściej wirusy, rzadziej bakterie. Rozwija się też w wyniku palenia papierosów, nadużywania głosu czy stosowania niektórych leków, a u dzieci przez wystawianie się na niskie temperatury, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Choroba nie powinna trwać dłużej niż trzy tygodnie. Jej przebieg jest zwykle łagodny, ale i tak warto zgłosić się do otolaryngolog Krystyny Szymańskiej-Kumar z Brzozowa, aby zapobiec powikłaniom.

Typowe dla zapalenia krtani objawy to stan podgorączkowy, ból gardła, chrypka, katar, trudności w mówieniu i przełykaniu i inne. W ramach terapii laryngolog zaleca zwykle antybiotyki lub inhalacje. Inną chorobą leczoną w gabinecie Krystyny Szymańskiej-Kumar jest błonica krtani wywoływana przez bakterie. Przenosi się ona drogą kropelkową i przez kontakt bezpośredni. Objawia się bólem gardła, gorączką i dyskomfortem podczas przełykania i oddychania, a także powiększonymi węzłami chłonnymi. Ze względu na obowiązek szczepień przeciwko błonicy, choroba atakuje bardzo rzadko.

Objawy i leczenie nowotworów krtani

Najczęstszym nowotworem dotykającym głowy i szyi jest właśnie rak krtani. Na jego wystąpienie o wiele bardziej narażeni są mężczyźni, a także osoby palące papierosy, spożywające alkohol oraz narażone na wdychanie pyłu węglowego i wziewnych substancji chemicznych. Ze względu na umiejscowienie wyróżnia się trzy rodzaje nowotworu krtani: rak głośni, rak nagłośni i rak podgłośni. Otolaryngolog Krystyna Szymańska-Kumar rozpoznaje chorobę na podstawie objawów takich jak chrypka i suchy kaszel we wczesnym stadium lub duszności i zaburzenia połykania na późniejszym etapie. Nie należy lekceważyć nawet takich symptomów, ponieważ szybo wykryty rak krtani jest w zdecydowanej większości przypadków uleczalny. Kluczem do zdrowia jest profilaktyka i regularne badania laryngologiczne.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas