Materiał Partnera
Fluoryzacja – na czym polega i czy warto ją wykonywać?

Fluoryzacja – na czym polega i czy warto ją wykonywać?

Regularne poddawanie zębów fluoryzacji pomaga utrzymać je w dobrej kondycji i zapobiega powstawaniu próchnicy. Zabieg ten kojarzony jest głównie ze szkolną fluoryzacją dla dzieci, ale nie ulega wątpliwości, że jest on wskazany także dorosłym. Fluoryzacja znacznie wzmacnia szkliwo i stanowi jeden z najskuteczniejszych stomatologicznych zabiegów profilaktycznych. Wyjaśniamy, na czym polega fluoryzacja oraz dlaczego warto ją regularnie wykonywać.

Podstawowe informacje o fluoryzacji

Fluoryzacja jest zabiegiem, który skutecznie zapobiega powstawaniu próchnicy. Naturalne szkliwo chroni zęby przed działaniem szkodliwych czynników. Gdy zostanie uszkodzone lub dojdzie do jego demineralizacji, zęby stają się słabsze i bardziej narażone na rozwój próchnicy. Fluoryzacja to zabieg, który polega na naniesieniu na powierzchnię zęba lakieru z fluorem, który wzmacnia szkliwo i prowadzi do jego remineralizacji.

Zabiegi fluoryzacji dla dzieci i dorosłych, z wykorzystaniem wysokiej jakości preparatów, oferuje NZOZ centrum stomatologiczne WAPdent w Krakowie. Warto zapoznać się z ofertą tej placówki.

Wskazania do fluoryzacji zębów

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym i warto wykonywać go regularnie. Jest zalecana zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Powinni się na nią zdecydować wszyscy ci, którym zależy na zapobieganiu powstawaniu próchnicy. Jest ona także wskazana w leczeniu nadwrażliwości zębów. Wielu stomatologów zaleca wykonanie fluoryzacji po zabiegach dentystycznych – zapobiega to powstawaniu próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień ubytków oraz uzupełnień protetycznych, a także podczas leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda zabieg fluoryzacji?

Fluoryzacja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Polega na smarowaniu zębów preparatem zawierającym duże stężenie fluoru. Aby zabieg był skuteczny, przez ok. 2 godziny po nim należy powstrzymać się od jedzenia i picia i zrezygnować z mycia zębów do końca tego dnia. Im dłużej fluor będzie utrzymywał się na zębach, tym lepiej wzmocni i uodporni szkliwo.

Zabieg fluoryzacji trwa zaledwie kilka minut, ale poprzedzony jest zazwyczaj dokładnym czyszczeniem zębów. Stomatolog za pomocą specjalnego pędzelka bardzo dokładnie pokrywa zęby warstwą preparatu z fluorem i następnie osusza go, aby dobrze przywarł do zębów.

Istnieje kilka metod fluoryzacji. Do tego zabiegu najczęściej wykorzystywany jest specjalny żel, lakier lub pianka.

Opracowanie:

Wapdent. Centrum stomatologii

Kraków , Rynek Podgórski 15 lok. 2

Podziel się