Materiał Partnera Lakierowanie a lakowanie różnice – różnice i cele obydwu zabiegów

Lakierowanie a lakowanie różnice – różnice i cele obydwu zabiegów

Określenia lakowanie i lakierowanie zębów są często przez laików stosowane wymiennie, nie są to jednak te same zabiegi. Choć celem obydwu jest przeciwdziałanie próchnicy, to wykorzystywane metody znacząco od siebie odbiegają, każda z nich jest jednak wykonywana najczęściej w specjalistycznych gabinetach dentystycznych. Jak wygląda proces lakierowania i lakowania zębów? Zapraszamy do lektury.

Stan uzębienia Polaków – jak przeciwdziałać próchnicy?

Raporty dotyczące uzębienia Polaków nie są optymistyczne. Prawie 100% osób w czterdziestym roku życia posiada próchnicę, a w przypadku najmłodszych (w wieku około 7 lat) jest to prawie 90%. Jak przyznaje doświadczona stomatolog Małgorzata Matyńkowska działająca w Białej Podlaskiej, próchnica może finalnie doprowadzić do wyniszczenia zębów oraz rozwoju chorób serca, nerek czy oczu, co dla wielu osób jest dość zaskakującą informacją. Aby im przeciwdziałać, dokonuje się dwóch zabiegów, tj. lakierowania i lakowania.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to procedura określana także fluoryzacją. Jej celem jest wzmacnianie szkliwa dzięki nałożeniu maści w formie fluoru lub lakieru, który to preparat pozostaje na zębach przez okres 48 godzin. W tym czasie powierzchnia każdego zęba przesyca się minerałami i staje się zdecydowanie bardziej odporna na bakterie. Sam zabieg można przeprowadzać zarówno u dzieci jak i dorosłych – u najmłodszych wykonuje się go nawet raz na 3 miesiące, a w przypadku dorosłych raz na pół roku. Co istotne, lakierowanie zębów jest w pełni bezbolesne, a po jego przeprowadzeniu, pacjentowi nie wolno jeść oraz pić przez minimum 2 godziny.

Lakowanie zębów

Lakowanie to zabieg z zakresu profilaktyki zębowej, polegający na wypełnianiu przez dentystę bruzd, zarówno w zębach mlecznych jak i stałych, czego dokonuje się za pomocą substancji zwanej lakiem szczelinowym. Górna powierzchnia naszych zębów nie jest bowiem płaska, przez co do zagłębień i szczelin mogą dostawać się pokarmy i najczęściej właśnie tam dochodzi do postawanie ognisk próchnicy. Na próchnicę najbardziej narażone są zęby trzonowe i przedtrzonowe, które pojawiają się około 6 roku życia, wówczas lakowanie staje się zabiegiem polecanym przez stomatologów. Metoda ta, podobnie jak lakierowanie, jest w pełni bezbolesna i zaczyna się od precyzyjnego oczyszczenia zębów za pomocą specjalnych, automatycznych szczoteczek. Następnie stosuje się lak, który w sposób idealny przylega i wypełnia bruzdy.

Próchnica wpływa nie tylko na wygląd naszych zębów, ale także na zdrowie całego naszego organizmu, dlatego tak ważne jest wykonywanie zabiegów lakierowania i lakowania.

Opracowanie:

Małgorzata Matyńkowska lek. stomatolog

Biała Podlaska , Warszawska 4 lok. 12

Podziel się